16-07-2018 » Powiat i region, Sport

Czy wiecie o tym, że 36 – letni piękny żaglowiec (fregata) „Dar Młodzieży” dumnie przemierza oceany i morza świata w ramach Rejsu Niepodległości?

Trzymasztowy polski żaglowiec szkolny (fregata) typu B – 95, „Dar Młodzieży” z Akademii Morskiej w Gdyni, jest godnym następcą żaglowców:  „Lwów” i „Dar Pomorza”. Właśnie minęła kolejna rocznica jego wejścia do służby morskiej. Lecz przypomnienie o tym żaglowcu jest pretekstem do innej ważnej daty dla „Daru Młodzieży” i naszego kraju.

Żaglowiec zbudowany został w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w roku 1981, by wejść do służby w lipcu następnego roku. Podniesienie bandery nastąpiło 4 lipca 1982 roku i odtąd nasz piękna fregata przemierza wody świata, wzbudzając podziw i uznanie.

W latach 1987 – 1988 pod dowództwem kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza okrążył Ziemię drogą wokół zawsze groźnego i osławionego złą sławą przylądka Horn. W 1992 r. uświetnił swoją obecnością 500. rocznicę odkrycia Ameryki rejsem do USA.

Co istotne, 108 metrowej długości „Dar Młodzieży”, jest pierwszym wielkim żaglowcem oceanicznym polskiej budowy jaki wyszedł poza Morze Bałtyckie, by potem przeciąć Równik i opłynąć świat. Powierzchnia jego żagli to 3.015 m², co stosownie widać, kiedy na rejach zostają rozpuszczone wszystkie jego białe żagle.

Jest wyjątkowym żaglowcem, który w znakomity sposób rozsławia Polskę jako kraj nadmorski. Odbył ponad 160 rejsów, odwiedzając ponad 390 portów świata. Na tej niezwykłej i pięknej fregacie staż praktykancki odbyło kilkanaście tysięcy studentów morskich uczelni z Gdyni i Szczecina oraz średnich szkół morskich oraz zagranicznych uczelni morskich, m. in. Regional Maritime University w Akrze. Statek został uhonorowany dumnym tytułem Ambasador Szczecina.

„Dar Młodzieży” gościł ostatnio w Szczecinie w ubiegłym roku, przy okazji wspaniałego i widowiskowego finału regat „The Tall Ship Race”. Zresztą widok każdego żaglowca, a już na pewno w pełnej krasie, to widok doprawdy niepowtarzalny.

Obecnie nasza piękna fregata pod komendantem kpt. ż.w. Ireneuszem Lewandowskim, jest w trakcie 11 – miesięcznego Rejsu Niepodległości. A konkretniej, rejsu dookoła Ziemi, który został zorganizowany z okazji setnej rocznicy uzyskania przez Polskę niepodległości. Rejs rozpoczął się 20 maja br. w Gdyni i potrwa około roku, podczas którego żaglowiec odwiedzi 22 porty na całym świecie. Są nimi m. in. już odwiedzone; Tallin, Kopenhaga, Bordeaux czy Tenerifa. Podczas tego wielkiego rejsu przez pokład „Daru Młodzieży” przewinie się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Dar Młodzieży”aktualnie znajduje się nieopodal wybrzeży afrykańskiej Mauretanii, w towarzystwie wielkiego zbiornikowca jakim jest „Jane” pływający pod banderą Wysp Marshalla, o nośności ponad 51,5 tys. ton i długości 183 metrów. I zmierza w kierunku południowoafrykańskiego Kapsztadu. A następnie będą jeszcze takie porty jak: Dżakarta, Singapur, Osaka, San Francisco, Acapulco, a także, Panama, Miami oraz brytyjski Londyn.

W każdym z odwiedzanych portów ma odbywać się impreza promująca Polskę i 100 rocznicę  uzyskania niepodległości. Natomiast przesłaniem Rejsu Niepodległości jest zaakcentowanie w świecie tak wyjątkowej i znamiennej dla nas Polaków rocznicy.

Drugim kluczowym punktem tego rejsu miałby być udział żaglowca w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, które zaplanowano między 22, a 27 stycznia przyszłego roku.

Oba przesłania łączą w pewien zaplanowany i harmonijny sposób historię przeszłości z przyszłością. Czyli stulecie polskiej niepodległości ze świętem młodości manifestowanym w Panamie przez młodzież z całego świata.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *