Czy smog jest groźny jak smok?

Kolejny zielony weekend na Pomorzu Zachodnim. Zapraszamy do Szczecinka, gdzie właśnie powstaje antysmogowy mural, a w sobotę na plaży miejskiej odbędą ekologiczne warsztaty m.in. na temat zanieczyszczeń powietrza. Natomiast w niedzielę warto wybrać się do Czaplinka, by skosztować słodkich „Pszczelich tajemnic”. Będzie okazja dowiedzieć się, jak powstaje miód, a nawet wykonać poidła dla pszczół.

Ekologiczne warsztaty były już nad Odrą (Widuchowa) i nad morzem (Kołobrzeg), a w najbliższy weekend zagoszczą nad jeziorami. Edukatorzy zapraszają w sobotę (24 lipca) na plażę miejską w Szczecinku, a w niedzielę (25 lipca) na skwer przy jeziorze Drawsko w Czaplinku. Plenerowe zajęcia z atrakcjami dla dzieci i rodziców zaplanowane są od godz. 11. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Wystarczy zabrać ze sobą dobry humor i energię do zabawy.

Podczas ekowarsztatów w Szczecinku zaplanowane jest wielkie malowanie zielonego miasta, pełnego drzew i kwiatów, a także niezwykłe zawody lotnicze dla kreatywnych. Zadanie będzie polegało na wykonaniu samolocików z gazet i materiałów przeznaczonych do recyklingu. ZorganOd ich aktywności wiele zależy. Pomoc dla seniorów w dobie pandemii izowany zostanie również pokaz wielkich baniek zatytułowany „Magiczne powietrze” i ćwiczenia prawidłowego oddechu.

Powietrze i jego ochrona będzie tematem przewodnim sobotniego spotkania w Szczecinku. Niedawno centrum miasta ozdobił specjalny mural pochłaniający i neutralizujący zanieczyszczenia – uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak działają farby antysmogowe i co robić, by jakość powietrza się polepszała?
Czy smog jest groźny jak smok? Dlaczego tak negatywnie wpływa na nasze zdrowie?

Niedzielny ekopiknik w Czaplinku również przyniesie dużą porcję wiedzy o zdrowiu i ochronie środowiska, a ponadto będą okazją do zdobycia nowych umiejętności. Lokalna mistrzyni tkactwa i kulinariów Irena Klas ze Stowarzyszenia Miłośników Żelisławia „Zapiecek” zaprezentuje ekologiczną biżuterię. I poinstruuje, jak na bardkach – prostych urządzeniach do tkania, wykonać wełniane bransoletki „pszczółki”. W warsztatach mogą wziąć udział dzieci w wieku szkolnym, jak i dorośli.

Atrakcje dla najmłodszych i dla starszych przygotowuje również znany na Pomorzu Zachodnim pszczelarz Konrad Fujarski. Słynne miody drahimskie, produkt regionalny wytwarzany m.in. w Pasiece Fujarskich, będą słodką nagrodą dla uczestników plenerowych zajęć (obowiązuje limit osób: 40). Warsztaty pt. „Pszczele tajemnice” i „Ule w mieście” zapowiadają się na wyjątkową lekcję przyrody, podczas której będzie można dowiedzieć się, jak zbudowany jest ul, jak powstaje miód, gdzie można założyć pasiekę? Uczestnicy spotkania poznają wiele ciekawostek z życia pszczół, a na pamiątkę zabiorą – własnoręcznie wykonane – poidełka dla pszczół. Do zbudowania poideł wykorzystane zostaną butelki z recyklingu i specjalne kruszywo z naturalnej gliny.

Warsztaty promujące ochronę środowiska i zdrowy tryb życia organizowane są w ramach Roku Ekologicznego na Pomorzu Zachodnim. Wakacyjne ekowarsztaty odbyły się już w Szczecinie, Koszalinie, Kołobrzegu, Przelewicach i Widuchowej. Po planowanych w najbliższy weekend wydarzeniach w Szczecinku i Czaplinku ekologiczni animatorzy i edukatorzy zapraszają na Pol’and’Rock. Na lotnisku Makowice – Płoty warsztaty będą odbywały się przez trzy festiwalowe dni: 29, 30 i 31 lipca.

Z

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top