11-01-2019 » Powiat i region

Czy podczas tej zimy zadbaliśny należycie o nasze działki …

Zima w naszym regionie jeszcze na dobre nie zagościła. Są jednak regiony, gdzie daje się wszystkim we znaki. Czy śnieg jest czy go nie ma, zimą życie na naszych działkach w zasadzie zamarło. Ale niestety jest to „czas łowów” dla złodziei, którzy w tym okresie są zdecydowanie aktywniejsi. Co staje się ich łupem? Zwykle wyposażenie altanek, czyli drzwi, telewizory,  rowery czy kosiarki do trawy. To co ukradną spieniężą. Warto więc zatem zadbać i zabezpieczyć nasze działki jak najbardziej należycie.

Jeśli tego jeszcze nie zrobiliście, powinniście udać się na swoje poletka czym prędzej, i zabrać z działek najcenniejsze i najważniejsze przedmioty do naszych domostw, schować wszelkie metalowe przedmioty, bo to co bardziej cenne pozostawione w naszych altanach, dla złodziei – złomiarzy jest normalnie gratką. Jeśli tak się nie stanie, warto oznaczyć pozostawione na działce sprzęty, bowiem wówczas policja ma łatwiejsze zadanie ich odnalezienia.

I co ważne, powinniśmy ubezpieczyć działki na wypadek kradzieży z włamaniem. Wiadomo, że na rynku ubezpieczeniowym funkcjonują ubezpieczenia specjalnie przeznaczone dla działkowców.

Jeśli chodzi o altany, można ubezpieczyć zarówno mienie ruchome (dla przykładu meble czy sprzęt ogrodniczy), jak i elementy stałe do których zaliczamy m.in. drzwi, okna, wszelkie instalacje czy elementy wykończeniowe i konstrukcyjne. Na działce ubezpieczyć można również samo ogrodzenie, oczka wodne, piaskownice, huśtawki czy pergole. Ubezpieczyciele oferują również możliwość poszerzenia zakresu ubezpieczenia o ryzyko dewastacji. I warto wiedzieć, że opłaty są wielokrotnie niższe od ewentualnych strat, na które możemy być narażeni.

Warto – a pogoda temu sprzyja, odwiedzić nasze działki choćby raz w tygodniu. Wiemy, że wielu działkowców trzyma na swoich działkach zwierzęta, a więc pieski, kotki, a nawet kurki, więc ich wizyty w tym przypadku są dosłownie codzienne.

Należy będąc już na terenach ogrodów działkowych zwracać baczną uwagę na przygodnie spotkane osoby poruszające się alejkami. Kiedy ich niezwykłe zachowanie wydaje się podejrzane, trzeba zapamiętać ich wygląd i powiadomić o tym fakcie policję.

Kiedy jednak już dojdzie do włamania na waszej działce, czego oczywiście nikomu nie życzymy, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

– nie naprawiać uszkodzeń, starać się jak najmniej dotykać przedmiotów, by tym samym nie zatrzeć ewentualnych śladów włamywaczy, a co będzie pomocne policji w trakcie dochodzenie,

– nie wchodzić do okradzionej altanki,

– nie sprzątać pod żadnym pozorem niczego, aż do czasu przybycia policji.

Warto drogi działkowcu trzymać się naprawdę zasady „przezorny zawsze ubezpieczony”, dzięki czemu zwiększa to szansę na to na to, że gdy wrócimy na dobre na nasze działki wiosną, ominą nas niemiłe niespodzianki.

Bielenie drzewek

Już od początku stycznia można pobielić drzewka na naszych działkach oraz nasady grubszych konarów mlekiem wapiennym czyli mieszaniną palonego wapna z wodą w proporcji 2 kg/10 l. Zabieg ten chroni drzewka podczas mrozów przed ewentualnym pękaniem spowodowanym dużą różnicą temperatur między dniem a nocą. Bielenie wykonujemy przed mrozami, których i tak tej wiosennej zimy powinniśmy się jednak prędzej lub później spodziewać, choć co do powrotu prawdziwej śnieżnej i mroźnej zimy synoptycy są na razie ostrożni w swoich najbliższych prognozach.

Warto też pamiętać, że zabieg bielenia drzewek nie zwalcza w żadnym stopniu szkodników, a wykonywany wiosną (marzec) nie ma dosłownie żadnego znaczenia.

Profilaktyczne przycinanie koron drzew…

… i usuwanie zmumifikowanych owoców oraz pędów z widocznymi objawami zrakowaceń, wykonywać można także w obecnej chwili. Porażonych owoców należy się pozbyć z działki, usuwając je albo po prostu je zakopać.

Opracowanie Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *