02-11-2018 » Powiat i region

Czciliśmy Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych…

Jak co roku około Dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek, wszystkie cmentarze, wszystkie nagrobki, nawet te bezimienne, zaroiły się od osób odwiedzających swoich nieżyjących już bliskich, znajomych czy żołnierzy, którzy wyzwalali te ziemie i polegli w walkach z hitlerowcami. Mogiły pokryły się przeróżnymi kwiatami (modne jak zwykle chryzantemy – przyp. red.) i wieloma zapalonymi zniczami.

Wyjątkowo tłoczno było na cmentarzach, bo i pogoda w tym roku sprzyjała. Wielu jeszcze w ostatniej chwili nabywało kwiaty i znicze. Wiele osób przyjechało ten jeden raz w roku z daleka, by się pomodlić, zadumać, powspominać, spotkać z rodzinami.

Tak było na wszystkich cmentarzach nie tylko naszego powiatu, ale i w całej Polsce.

Nie zapomniano także o kamieńskim Cmentarzu Wojennym, gdzie mogliśmy zobaczyć między innymi dzieci w towarzystwie dorosłych, zapalające w ciszy i zadumie wiele znicze, rodzaj symbolu pamięci tym co odeszli w tragicznych dla nich okolicznościach.

Dzień Wszystkich Świętych to przecież dzień szczególny, nie taki znów zwyczajny, a nadto dzień głębokiej zadumy, jak również wspomnień o tych co odeszli na zawsze.

Tak jest co roku. I to od dziesiątków, a nawet i setek lat. Polacy spontanicznie w tym czasie zachodzą na cmentarze, nie zapominając w ten sposób o swoich bliskich zmarłych. Pogoda, jak wspomniałem, dopisała, więc liczne rzesze Polaków odwiedzały cmentarze w regionie.

Z kolei w ten piątkowy Dzień Zaduszny czyli Zaduszki, który to dzień wywodzi się z wierzeń pogańskich lub obrzędowości przedchrześcijańskiej, jest wyrazem obcowania świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy stawienniczej,  na cmentarzach pojawiło się całkiem wiele ludzi. Sprzyjało ku temu także to, że bardzo dużo osób ma tego dnia dzień wolny od pracy (np. urlop), a pogoda tak jak dzień wcześniej, tak i dzisiaj znów dopisała.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *