15-04-2021 » Powiat i region

Czas na testy w warunkach rzeczywistych. Uczelnie przetestują pięć prototypów urządzeń do walki z koronawirusem  

Pomysły już znamy – czas na sprawdzenie w warunkach rzeczywistych prototypów służących do walki ze skutkami pandemii. Projekt „Odpowiedzialny społecznie PROTO_LAB” przechodzi do kolejnego etapu realizacji. Uczelnie otrzymały granty na przeprowadzenie testów przygotowanego sprzętu. To: robot dezynfekujący do walki z COVID-19, transporter materiału zakaźnego, mobilna stacja sterylizacji, śluza sprawdzająca i specjalny materiał o trwałych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, testowany w formie długopisów. Nowoczesny sprzęt zobaczmy m.in. w szpitalu w „Zdrojach” czy przy ul. Arkońskiej.

Projekt „Odpowiedzialny społecznie PROTO_LAB” to kompleksowy zestaw wsparcia przygotowany przez Urząd Marszałkowski w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Dzięki niemu ośrodki akademickie z regionu przygotowały prototypy sprzętu, który może być wykorzystywany w walce ze skutkami  pandemii. Powstały w sumie 22 projekty. Teraz przyszedł czas na dopracowanie pomysłów i testowanie w warunkach rzeczywistych.

– Naukowcy przedstawili pakiet innowacyjnych pomysłów, których w trudnej walce z koronawirusem nie można było zaprzepaścić. W tym celu, dzięki elastycznemu podejściu Komisji Europejskiej,  uruchomiliśmy specjalne środki unijne, które świat nauki przyjął z zadowoleniem, gdyż pomogły mu stworzyć prototypy bezpiecznych rozwiązań dla kadry medycznej i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Teraz przyszedł czas na testowanie innowacyjnej myśli technologicznej w warunkach rzeczywistych – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Po ocenie złożonych przez uczelnie wniosków, granty przyznano obecnie 5 projektom przygotowanym przez zespoły badawcze z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. To: robot dezynfekujący do walki z COVID-19, transporter materiału zakaźnego, mobilna stacja sterylizacji, specjalna śluza sprawdzająca i długopisy o trwałych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. W najbliższym czasie  prototypy będą testowane w warunkach rzeczywistych m.in. w szpitalu w „Zdrojach”, Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej SPWSZ w Szczecnie, na Uniwersytecie Szczecińskim i Pomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Przygotowane przez naukowców rozwiązania sprawdzać  będą też urzędnicy marszałka w trakcie codziennej pracy.

Uczelnie na przeprowadzenie testów otrzymają granty od 230 tys. zł do 388 tys. zł. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa  Zachodniopomorskiego. Dotacje te zostaną  wykorzystane na prace B+R będące kontynuacją pomysłów czy technologii zrealizowanych we wcześniejszej fazie – tj. w pierwszym komponencie. Prace sprawdzające prototypy powinny ruszyć w najbliższych tygodniach. Obecnie trwa przygotowywanie odpowiednich umów.

Łącznie na realizację całego projektu: „Odpowiedzialny społecznie PROTO_LAB” marszałek województwa zarezerwował prawie 9 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Efekty realizacji projektu „Odpowiedzialny społecznie PROTO_LAB” można zobaczyć na filmie znajdującym się pod  linkiem: https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR2wGeMBnbvJoK5PplhJnoG5U46zIr05j4b7PVL-l-o_NJPfTwc_-DRquPI&v=tFh5fpV3ySo&feature=youtu.be

Dofinansowane projekty w tej rundzie:

  • Bezpieczny transporter materiału zakaźnego, Uniwersytet Szczeciński, dotacja 388 683,77 zł

Opracowany w pierwszym komponencie prototyp będzie testowany w warunkach rzeczywistych, tak by zapewnić maksymalną ergonomię użytkowania przy zachowaniu właściwości zabezpieczających transportera.  W obecnej sytuacji pandemicznej i obowiązujących obostrzeń wprowadzonych przez odpowiednie służby, kluby i organizacje sportowe prowadzą swoją działalność szkoleniową oraz rozgrywkową (np. piłkarska Ekstraklasa). Wiąże się to z koniecznością testowania sportowców na obecność zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Z tego też względu opracowywany transporter umożliwi pobieranie próbek w miejscach zgrupowania / szkolenia i bezpieczne ich przetransportowanie do odpowiedniego laboratorium. Będzie to zatem, obok zabezpieczenia samej próbki, rozwiązaniem logistycznym ułatwiającym pracę klubów i organizacji sportowych.  Przetestowane zostanie łącznie 1150 prototypów, w 1 jednostce zewnętrznej – Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej SPWSZ w Szczecinie.

  • Mobilna stacja sterylizacji, Uniwersytet Szczeciński, dotacja 384 061,01 zł

Zastosowanie mobilnej stacji sterylizacji jest rozwiązaniem dedykowanym instytucjom użyteczności publicznej oraz przedsiębiorcom z sektora turystycznego, branży sport & fitness, czy też innym typom usług np. usługi kosmetyczne. Miejsce testowania: Zespół Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej w Szczecinie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie.

  • System zautomatyzowanej kontroli dostępu do obiektów użyteczności publicznej przeznaczony do przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu SARS-CoV-2, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, dotacja: 358 600 zł

Śluza zostanie zamontowana na terenie Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Zdroje” w Szczecinie. Podczas procesu testowania analizowane będą dane z sensorów urządzenia. Zostanie przeprowadzony proces ankietyzacji zadowolenia użytkowników, w tym pracowników i pacjentów szpitala. Dwa prototypy które zostaną wytworzone w ramach komponentu II zostaną znacznie rozbudowane pod względem funkcjonalności oraz bezpieczeństwa użytkowania. Urządzenie zostanie wyposażone w procedury diagnostyczne oraz autokalibrację czujników pomiarowych.

  • Semi-autonomiczny robot dezynfekujący do walki z COVID-19, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, dotacja 379 500 zł

Zadaniem robota będzie dezynfekcja pomieszczeń/obiektów za pomocą środka dezynfekującego. Ma to na celu skuteczną eliminację bakterii i wirusów, w tym głównie koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19, bez narażenia personelu na bezpośredni kontakt z czynnikami ryzyka. Zamontowany zostanie na robocie zbiornik z odpowiednim środkiem, który będzie rozpylany za pomocą specjalnego układu dysz. Robot będzie mógł zostać zastosowany do dezynfekcji szpitali, urzędów, obiektów kwarantanny lub innych miejsc publicznych o dużym zagęszczeniu ludzi (dworcach autobusowych, parkingach, wspólnotach mieszkaniowych i na ulicach, szczególnie w wąskich przejściach). Urządzenie wyposażone będzie również w opcję monitorowania temperatury osób, będących w zasięgu wbudowanej kamery termowizyjnej. Optymalnym umiejscowieniem robota w trybie pomiaru temperatury będą główne wejścia do budynków. Aby zwiększyć funkcjonalność robota i umożliwić zdalny nadzór testów będzie on mógł być sterowany radiowo lub z użyciem sieci GSM.

  • Długopis o trwałych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, dotacja 230 780 zł

Testowane będą długopisy pokryte warstwami metali naniesionych megnetronowo, wykazujących trwałe właściwości przeciwdrobnoustrojowe w warunkach rzeczywistych. Ich właściwości przeciwdrobnoustrojowe będą badane po 2, 4 i 8 tygodniach użytkowania.  Miejsce testowania: Uniwersytet Szczeciński (150 szt. długopisów), Urząd Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego (100 szt. długopisów).

 

 

 

Biuro Prasowe

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *