Ciekawe wieści od kamieńskich emerytów, rencistów i inwalidów

Co jakiś czas bywamy w gościnnym, kamieńskim Kole Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, którego przewodniczącym już kolejną kadencję jest niestrudzony w swych działaniach, Stanisław Salanek.

Trwa w najlepsze szeroko zakrojona akcja pomocy żywnościowej. Realizuje się transporty z żywnością unijną zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem. „W dużej mierze pomagają nam OPS – y w Kamieniu Pomorskim, Świerznie i w Międzyzdrojach. Bez ich wsparcia czyli przede wszystkim funduszy na transport, nie byliśmy w stanie przywozić dary żywnościowe.” – informuje nas S. Salanek. Warto też wiedzieć, iż pomoc żywnościowa przysługuje osobom indywidualnym, których dochód nie przekracza kwoty 1.250 zł, zaś rodzinne – około 1.030 zł na osobę.

Ostatni z transportów przyjechał 16 stycznia, kolejny zaplanowano na drugą dekadę lutego.

Dary żywnościowe można odbierać w każdą środę w godzinach 10:00 – 14:00 w budynku po byłej pralni na terenie kamieńskiego szpitala przy ul. Szpitalnej.

Ostatni transport żywności dotarł w ilości 20 ton do Świerzna i Kamienia Pomorskiego, a łącznie jest już dostarczonych ponad 70 ton produktów żywnościowych. W tegorocznych dostawach nie ma niestety dotąd przywożonych i chętnie rozchwytywanych pięknych, soczystych jabłek z sadów grójeckich. Spowodowane jest to fatalnymi zbiorami z ubiegłego roku.

Zarząd, ten w nowej (zmodernizowanej) obsadzie działający od końca listopada ub. roku, działa i to całkiem dobrze, starając się zaplanować kolejne integracyjne imprezy, a w tym roku jak ocenia przewodniczący kamieńskiego Koła PZERiI, będzie ich całkiem sporo.

Już 3 lutego, emeryci spotykają się integracyjnie w Ośrodku „Rzemieślnik” w Międzywodziu (wyjazd i powrót autokarem), gdzie odbędzie się zabawa karnawałowa. Ubaw zapowiada się podobnie jak w latach poprzednich, na przysłowiowe „Sto dwa”! Są jeszcze nieliczne już wolne miejsca.

Będzie też tradycyjna zabawa związana z karnawałowymi ostatkami. Jednak na tę zabawę już brak wolnych miejsc. A że emeryci i renciści zawsze się bawią doskonale, wielokrotnie o tym się przekonaliśmy. Ot choćby niedawny Sylwester, który zgromadził kilkadziesiąt rozbawionych osób.

Planuje się zorganizowanie koncertu z okazji 8 marca, a więc bardzo szanowanego przez brzydką płeć, Dnia Kobiet, zaś na 21 marca zaplanowano plenerowe Powitanie Wiosny.

6 marca zaplanowano kolejny autokarowy wyjazd do podgolczewskich Sosnowic na obchody wyzwolenia Ziemi Golczewskiej.

10 marca szykuje się wyjazd do Teatru Polskiego w Szczecinie na spektakl zatytułowany „Wariacie tischnerowskie”. Koszt z transportem wynosi 50 złotych.

Zapisy i wszelkie informacje można dokonać w siedzibie Koła przy ul. T. Kościuszki 3 A we wtorki i piątki w godzinach 10:00 – 14:00.

Z kolei na Dzień Flagi (2 maja) zaplanowano Rajd Rowerowy z Kamienia Pomorskiego do Dziwnowa, i powrotem. Połączony będzie z poczęstunkiem w Dziwnowie i na finiszu na kamieńskiej Marinie.

W tym roku dzięki inicjatywie Społecznej Rady Kombatanckiej przy Staroście oraz Koła PZERiI, szykuje się też wyjazd do Kołobrzegu (18.03.) na obchody związane z jego wyzwoleniem.

W połowie kwietnia planuje się wyjazd na obchody forsowania Odry, które odbędą się tradycyjnie w Siekierkach. Dokładny termin nie jest jeszcze znany, a planuje go Województwo.

Jak mówi S. Salanek, wyjazd miałby być powiązany ze spotkaniem integracyjnym w obecności jakiegoś miłego zespołu i skorzystania ze SPA w którymś z ośrodków.

W tym roku emeryci i renciści będą świętować 20. urodziny ich zespołu „Relax”. „Myślimy o tym jubileuszu, ale jeszcze konkretnej daty i atrakcji z tym związanych nie mamy do końca sprecyzowanych. Jednak liczę, że będzie to okazałe jubileuszowanie.” – przyznaje przewodniczący akme ińskiego Koła PZERiI, a zarazem kierownik zespołu.

Zarząd Koła pracowicie działa, a większość osób w Kole to ludzie z poprzedniego Zarządu w tym przewodniczący, i jak nas zapewniono, oprócz wyżej wymienionych atrakcji, szykuje kolejne dla swoich podopiecznych. Jedną z nich będzie przygotowywana na wrzesień 6 – dniowa wycieczka krajoznawcza po Ziemi Lubelskiej, Sandomierskiej i Roztoczu.

Działa również całkiem prężnie Klub Emerycki przy Kole, który spotyka się w popołudniowe poniedziałki organizując różne spotkania, jak choćby z policjantem czy ostatnio, strażakiem, kiedy szeroko omawiano zagrożenia jaki czyhają w domostwie.

 „Planujemy kolejne imprezy. I im bliżej lata, tych będzie zapewne więcej. Będziemy się starali, by nasi podopieczni nie zamartwiali się zbytnio swoją starością czy jak to się pięknie nazywa. Jesienią Życia. Po to tu jesteśmy wraz z całym Zarządem, by w miarę możliwości umilić im kolejne dni, dlatego będziemy się starali organizować kolejne ciekawe imprezy. A ich pierwsze zwiastuny już w lutym.” – powiada przewodniczący Stanisław Salanek.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *