26-01-2018 » Powiat i region

Jak chronić się przed ASF

Ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) występują w województwach mazowieckim, podlaskim i lubelskim. Do tej pory na Pomorzu Zachodnim choroba nie pojawiła się. Wojewoda zachodniopomorski przypomina, jak chronić zwierzęta dziko żyjące i hodowlane przed zarażeniem.

– Choroba jeszcze nie dotarła do naszego województwa, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości będziemy musieli się z nią zmierzyć – mówi Przemysław Jurczyk, zastępca zachodniopomorskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii – Dla hodowców najważniejsze jest przestrzeganie zasad bioasekuracji, czyli właściwe zabezpieczenia terenu gospodarstwa, w którym hodowane są świnie przed ingerencją zwierząt dzikich i osób nieporządanych, bieżąca dezynsekcja, zwalczanie gryzoni. Nie powinniśmy też kupować i spożywać wędlin wieprzowych czy mięsa z dziczyzny z nieznanego pochodzenia. Nieprzebadane mięso lub wędlina nieznanego pochodzenia mogą być źródłem ASF.

Wszystkie resztki jedzenia zawsze trzeba wyrzucać do kosza na śmieci – żywność zakażona wirusem to zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt dzikich i hodowlanych. Zwierzęta nie powinny mieć z nią kontaktu. Informacje o znalezionych padłych dzikach należy jak najszybciej przekazywać do powiatowych inspektorów weterynarii, do nadleśnictwa lub urzędu gminy.

Wspólnie z Izbami Rolniczymi i Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego będą organizowane szkolenia dla rolników na temat tego, jak uniknąć i rozpoznać ASF.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównym Inspektoracie Weterynarii, w godzinach pracy urzędu, czynne są punkty informacyjne w afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Departament Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii – tel. 22 623-25 43

Główny Inspektorat Weterynarii:

  • tel. 22 623 10 65
  • tel. 22 623 15 29
  • tel. 22 623 16 41
  • tel. 22 623 17 97

 

Centrum Zarządzania Kryzysowego MRiRW – tel. 22 623 13 31

e-mail: czk.mrirw@minrol.gov.pl

Więcej informacji o ASF znajduje się na stronie Głównego Lekarza Weterynarii. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *