30-01-2016 » Powiat i region

Choć astronomiczna zima w pełni, mamy już symptomy przyrodnicze wiosny…

Podobnie jak rok temu, zima jest łagodna, za wyjątkiem połowy stycznia, kiedy mieliśmy kilkudniowe mrozy. Niestety objaw ocieplenia (także globalnego) możemy jak się patrzy odczuć na własnej skórze. Od kilku dni mamy temperatury kilkustopniowe powyżej zera, także w nocy, co w rzeczy samej kilka lat temu byłoby wręcz nie do pomyślenia.

Nie dziwota więc, że w przyrodzie ten fakt się jak najbardziej odbija. Niektóre rośliny więc „wariują”.

Zwykle pokazujące swoje śliczne białe kwiatki śnieżyczki i przebiśniegi, co miało dotąd miejsce na przełomie lutego i marca, już możemy w wielu miejscach zaobserwować. Właśnie te kwiaty są jednymi z pierwszych zwiastujących oczekiwaną wiosnę. Czy więc taka nadejdzie znów za szybko?

Tylko patrzeć jak zaczną się pokazywać pąki na przeróżnych drzewach, w tym owocowych. A kiedy przyjdą jakieś zimowe jeszcze mrozy, znów będą narzekania, bicie na alarm, liczenie strat, że owoców będzie mniej, bo owe po prostu pomarzą.

Jeszcze przez co najmniej tydzień dzienne temperatury w naszym regionie oscylować będą w granicach 6 – 8 stopni powyżej zera. Potem (po 10 lutego) mogą przyjść lekkie nocne przymrozki i dzienne niższe temperatur. A i deszczu, szczególnie do tego poniedziałku włącznie, niestety też nie zabraknie.

To kolejna, trzecia z rzędu ciepła zima, która nie jest w takiej formie ani zdrowa ani doprawdy potrzebna. Dzieci z naszego województwa rozpoczęły właśnie ferie zimowe, zimowe raczej z nazwy. Chyba, że z rodzicami lub opiekunami udadzą się w góry, gdzie białego puchu mogą trochę zobaczyć, pojeździć na nartach, porzucać się śnieżkami.

U nas, na wybrzeżu, zimy w najbliższym czasie nie uświadczymy, a mali amatorzy sanek pewnie do płóz będą musieli już na dłużej zamocować kółka.

Ot takie natury naszej anomalia, taki los i cóż nam szarym ludziom w tym względzie do niej? Ona ma swoje własne prawa, którymi się rządzi, a nasza ewentualna niepotrzebna ingerencja pewnie pewne jej cykle by tylko spaskudziła.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *