20-12-2019 » Powiat i region

Branża OZE na Pomorzu Zachodnim

Czy energia elektryczna ze źródeł odnawialnych jest dziś najtańszą dla odbiorców? Przyszłość energetyki wiatrowej jest na morzu czy lądzie? Dlaczego wzrasta rola energetyki solarnej? Jak wygląda sytuacja branży po nowelizacji ustawy o OZE w 2016 r.? To tematyka kolejnego odcinka podcastu gospodarczego „Pomorze Zachodnie otwarte na Biznes”. Gośćmi audycji są dr inż. Magdalena Klera-Nowopolska z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej i Piotr Górecki z PGE Energetyka Odnawialna S.A. Zapraszamy do słuchania i oglądania.

Lider i największy producent energii odnawialnej w Polsce, produkcyjno-technologiczny hub dla całej branży OZE. Pomorze Zachodnie, to od lat świetne miejsce do rozwoju tego sektora energetyki i biznesu. Produkowana w zachodniopomorskiem energia ze źródeł odnawialnych mogłaby zaspokoić regionalną konsumpcję w prawie 80%. To efekt ponad 200 instalacji OZE o łącznej mocy 1,6 GW. Region jest krajowym liderem w produkcji energetyki wiatrowej (1,49 GW i 25% udziału w produkcji krajowej). Tu są produkowane m.in. łopaty do turbin wiatrowych (LM Wind Power), elektronika (KK Wind Solutions), gondole i spinery (Jupiter Group) fundament do wiatraków morskich (ST3) a także panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne (m.in. SELFA i Kospel).

Po branży stoczniowej, IT czy e-commerce, przyszedł czas na przybliżenie sektora OZE i jego roli dla gospodarki Pomorza Zachodniego. Nie jest tajemnicą, że rozwój energetyki wiatrowej zahamowała w Polsce nowelizacja ustawy o OZE z 2016 r. Jak jest dziś kondycja branży i jaka czeka ją przyszłość? Na takie pytania próbuje odpowiedzieć nowy odcinek audycji „Pomorze Zachodnie otwarte na biznes”. Rozmowę poprowadzili Dyrektor Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Jacek Wójcikowski i pełnomocnik Marszałka ds. gospodarki morskiej Rafał Zahorski, a ich gośćmi byli dr inż. Magdalena Klera-Nowopolska z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej i Piotr Górecki z PGE Energetyka Odnawialna S.A.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej istnieje od 1999 roku i skupia czołowe firmy działające na rynku energetyki wiatrowej w Polsce: inwestorów, deweloperów, producentów turbin i podzespołów do elektrowni, zarówno z Polski, jak i zza granicy. NGO lobbuje na rzecz ram prawnych, pozwalających na rozwój i funkcjonowanie odnawialnych źródeł energii w Polsce, a w szczególności energetyki wiatrowej.

PGE Energia Odnawialna S.A. jest spółką zależną PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. – największego holdingu energetycznego działającego na polskim rynku i jednego z największych podmiotów tego typu w Europie Środkowej i Wschodniej.  W 2015 roku podjęta została decyzja o konsolidacji aktywów holdingu PGE związanych z wytwarzaniem energii w OZE w Grupie Kapitałowej PGE Energia Odnawialna S.A. Obecnie Grupa administruje 4 elektrowniami szczytowo pompowymi o łącznej mocy zainstalowanej 1 542,635 MW oraz 29 elektrowniami wodnymi o łącznej mocy zainstalowanej 95,757 MW, 14 farmami wiatrowymi o łącznej mocy 549,980 MW oraz 1 elektrownią fotowoltaiczną o mocy zainstalowanej 0,6 MW. Grupa realizuje projekty rozwojowe koncentrujące się na wykorzystaniu energii wiatru, wody, w tym również na morzu, oraz fotowoltaice.

Rozmowy z cyklu „Pomorze Zachodnie otwarte na biznes” ukazują się raz w miesiącu i przybliżają m.in. tematykę regionalnych specjalizacji. Audycji można słuchać poprzez profil „Pomorze Zachodnie otwarte na biznes” w serwisach soundcloud, iTunes, Spotify, a także śledzić poprzez portal facebook:

https://soundcloud.com/pomorzezachodniebiznes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/pomorze-zachodnie-otwarte-na-biznes/id1477592256?l=pl
https://www.youtube.com/watch?v=xvGBG1B7v1s&feature=youtu.be
https://open.spotify.com/episode/7dasL5m4fil5LxXu0jpDWR
https://www.facebook.com/investinwestpomerania/

W ubiegłych miesiącach rozmowy dotyczyły branży e-commerce i sektora stoczniowego. Rozmowy są dostępne na ww. wymienionych profilach.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *