Bogate 25. lat kamieńskiego zespołu szantowego „Mark Twain”

Ten kamieński zespół o oryginalnej nazwie „Mark Twain”, powstał w 1993 roku. Jego szeroki repertuar zawiera kilkadziesiąt pieśni popartych intensywnością pracy członków zespołu, ale też przede wszystkim, doborem i szerokim spectrum współczesnych piosenek żeglarskich i pieśni kubryku. Popularnie zwanych – szantami.

Jak podkreślają obecni członkowie grupy, zespół świadomie rezygnuje z nowoczesnego brzmienia, by pozostać w stylistyce tradycyjnej szanty. Znaczna część utworów śpiewana jest a cappella, a inne wykonywane są przy akompaniamencie gitary i akordeonu.

Na początku istnienia zespołu w jego skład wchodzili: bracia Leszek Gołdyn i Darek Gołdyn oraz Krzysztof Termanowski. W tym składzie zespół zdobył I miejsce na znanym i popularnym Festiwalu Muzyki Morskiej ,,Słona Woda” w nadmorskim Mrzeżynie, co zaowocowało wieloma koncertami. I to dosłownie na terenie całego kraju.

W trakcie działalności następowały zmiany w składzie. Krzysztofa Termanowskiego zastąpił Paweł Malek oraz dołączył Roman Lupa. Skład grupy jest niezmienny do dzisiaj.

W 2005 roku w już odnowionym składzie, zespół zdobył prestiżową nagrodę, ,,Złoty Sekstans” na Festiwalu Muzyki Morskiej w Pobierowie, główną nagrodę w ogólnopolskim festiwalu szantowym! A konkurencja była naprawdę przednia.

W czasie swojej działalności, „Mark Twain” występował także w programach telewizyjnych i radiowych, jak też gościł na jachcie słynnego żeglarza, Ludomira Mączki, żegnając go swego czasu swym wyjątkowym kilkugłosowym śpiewem przed wielkim, samotnym rejsem dookoła świata.

W 2011 roku na festiwalu „Wiatrak” w Świnoujściu, zespół wystąpił jako gość w wieczorze Jerzego Porębskiego, mieszkającego w Świnoujściu polski pieśniarza, wykonawcy szant i autora piosenek o tematyce morskiej. To wyróżnienie było wyjątkowe, bowiem świnoujski festiwal do impreza na dużą skalę, a obecność w niej w roli pozakonkursowej i zarazem gwiazdy, jest doprawdy wyjątkowe.

Do chwili obecnej grupa jest mocno aktywna artystycznie i można ją niejednokrotnie usłyszeć na rozlicznych koncertach, a czas jego większej, a zarazem wzmożonej aktywności przypada na miesiące letnie.

Jubileuszowy „Mark Twain” związał się z muzyką i piosenką żeglarską na zawsze. I jego członkowie dziś podkreślają, że ten zamierzony plan sprzed wielu lat, w niczym nie zmieni się teraz i na przyszłość trwania grupy. Podkreślają również, że popularność szant jest niezmienna. A obecność tej interesującej grupy wywodzącej się z Kamienia Pomorskiego, niemal nadmorskiego miasta, jest pewnego rodzaju wyznacznikiem, który preferowany jest w morskiej muzyce i morskiej piosence, zwanej szantowym graniem.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *