17-04-2016 » Powiat i region

Boćki już czas jakiś temu przyleciały z ciepłych krajów

Wcześniej niż zwykle bociany białe mile nazywane po prostu boćkami, już przyfrunęły w większości z ciepłych krajów (Afryka przede wszystkim). Ich podróż trwała długie tygodnie z afrykańskich krajów, gdzie spędzały minioną zimę.

Obserwujemy na terenie naszego powiatu liczne ich gniazda. Zawsze siedzą w nich pary, są oczywiście zaloty – a jakże, potem przychodzą  młode, które bacznie i szybko uczą się przez cały czas pobytu na naszej ziemi od swoich rodziców, przede wszystkim życia i oczywiście latania. Potem odlecą ze starszymi i dorosłymi w bardzo daleką podróż na południe. Ot takie jest prawo natury i nie sposób jej po prostu zmienić.

Przylot bocianów, a wcześniej, także niż zwykle, żurawi, to znak na to, że mamy prawdziwą wiosnę.

Warto dodać, iż ornitolodzy obserwują wzrost urodzeń boćków co jest naprawdę dobrym znakiem. Tym bardziej, że w minionych kilku latach zaobserwowano niestety znaczny pomór młodych. W tym roku jest już o wiele, ale to wiele lepiej. A na podsumowanie zliczeń tych pięknych i dużych ptaków musimy jednak troszkę poczekać.

Warto też wiedzieć, że są też na południu Polski takie miejsca, gdzie gniazd jest wręcz bez liku. Wystarczy wspomnieć o niewielkim Kłopotowie, gdzie naliczono ich aż… 35!

I nie dziwota, że w tej niewielkiej miejscowości ma swoje miejsce od roku 2003, Muzeum Bociana Białego, powstałe z inicjatywy Zarządu Ligi Ochrony Przyrody (LOP) w Zielonej Górze.

U nas tych gniazd tylu razem w powiecie nie zliczymy, ale są, są w wielu miejscach, i to cieszy, bowiem widok białego bociana w locie czy na łące, bo czarnych jest jak na lekarstwo, to nieprawdaż, że wspaniały widok kojący nasze piękne i nawet zgłębione odczucia i zarazem uczucia. A wciskanie maluchom, że to właśnie bocian przynosi dzieci musimy już dziś wsadzić między bajki. Takie czasy nastały.

A więc witamy was bociany (zwane w niektórych regionach po prostu Wojtkami. – przyp. red.) i żyjcie z nami i wśród nas w pełnej wspólnej i idealnej harmonii.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *