Bliżej do prawa jazdy

 W oddziale terenowym koszalińskiego ZORD w Szczecinku prawo jazdy kategorii B uzyskało już ponad 7250 kierowców. Filia szczecińskiego WORD w Barlinku pozwoliła uzyskać uprawniania 7037 osobom. Mieszkańcy wschodnich i południowych powiatów Pomorza Zachodniego od 2017 roku mogą zdawać na „prawko” bliżej swojego miejsca zamieszkania, co oznacza oszczędność czasu i pieniędzy, a także ułatwia proces szkolenia.

Dwa dodatkowe ośrodki egzaminowania kierowców zostały powołane – decyzjami zarządu województwa – w 2017 roku. Zachodniopomorski Ośrodka Ruchu Drogowego w Koszalinie utworzył oddział terenowy w Szczecinku, a Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie zorganizował OT w Barlinku. Uruchomienie filii ZORD i WORD było motywowane przede wszystkim względami społecznymi – zwiększeniem dostępności do usług oferowanych przez ośrodki mieszkańcom wschodniej i południowej części województwa. Kandydaci na kierowców z powiatów choszczeńskiego, pyrzyckiego i myśliborskiego wcześniej musieli dojeżdżać na egzaminy do Szczecina lub Gorzowa Wlkp. (Lubuskie). Kursanci z powiatu szczecineckiego i sąsiednich zdawali „na prawko” w Koszalinie albo WORD Piła (Wielkopolskie).

– Dojazdy na egzaminy do Szczecina czy Koszalina z odległych powiatów pochłaniały czas i pieniądze. Utworzenie oddziałów terenowych w Barlinku i Szczecinku oznacza wygodę i oszczędności dla tysięcy kursantów, którzy każdego roku zdobywają uprawnienia do prowadzenia pojazdów – tłumaczy marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W Szczecinku prawo jazdy kat. B zrobiło już 7257 osób (pierwsze egzaminy odbyły się 4 kwietnia 2017 r.). W Barlinku (od 20 listopada do 30 września br.) najpopularniejsze uprawnienia uzyskało 7037 kierowców. W obu oddziałach terenowych można zdawać również egzaminy na kategorie motocyklowe oraz B1 (lekkie czterokołowce). W Szczecinku przeprowadzono również 10 egzaminów teoretycznych w zakresie kat. B1, 431 egzaminów teoretycznych w zakresie kategorii motocyklowych AM, A1, A2, A, oraz 41 egzaminów praktycznych w zakresie kategorii AM.

Wymagania egzaminacyjne są wszędzie takie same, ale większa liczba ośrodków poprawia efektywność szkolenia. Jeśli część praktyczna, tak zwane jazdy odbywają się w Szczecinku, „eLki” nie krążą codziennie do Koszalina i z powrotem – zauważa wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Ponad połowę klientów filii ZORD w Szczecinku stanowią mieszkańcy powiatu. Zauważalny jest stały wzrost zdających z powiatów ościennych – drawskiego, świdwińskiego, a także województw Pomorskiego i Wielkopolskiego. W pierwszym roku funkcjonowania oddziału terenowego ZORD uprawnienia uzyskało tam (od kwietnia do grudnia 2017 r.) 1165 osób, a w 2018 już 1852 kierowców. W 2019 roku – 1690. Nawet w pandemicznym roku 2020 statystyki były dość optymistyczne (1257), a w tym roku, do końca września, „prawko” w Szczecinku zrobiło 1293 kierowców.

W oddziale szczecińskiego WORD w Barlinku od 20 listopada 2017 r. do 30 września 2021 r. egzamin na kategorię „B” zdało 7037 osób.

Ośrodek zlokalizowany jest przy ul. Jeziornej 8 w Barlinku. Budynek i teren zagospodarowano na potrzeby egzaminowania kierowców dzięki współpracy z miastem. Przeprowadzono remont pomieszczeń, zakupiono wyposażenie, przygotowano plac manewrowy. Od lipca 2019 r. przystosowano go również doi egzaminów na kategorię AM. Utworzenie OT na południu województwa dało zatrudnienie 11 osobom, w tym pięciu egzaminatorom państwowym.

Oddział terenowy w Szczecinku również powstał dzięki współpracy z samorządem. Rada powiatu przekazała na potrzeby OT ZORD część nieruchomości zajmowanej wcześniej przez zespół szkół medycznych (przy ul. Kościuszki 47-49). Obiekt został zmodernizowany wraz z adaptacją placu manewrowego. Szczecinecki ośrodki prowadzi egzaminy teoretyczne i praktyczne różnymi typami pojazdów – z manualną i automatyczną skrzynią biegów. Odbywają się tam również szkolenia w zakresie kierowania ruchem drogowym (ukończyło je 61 osób), szkolenia dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego oraz kursy reedukacyjne w zakresie problematyki przeciwalkoholowej (295 osób).

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top