Biuro Zrzeszenia Przedsiębiorców Pomorza Przedniego w Szczecinie otwarte – ważny adres dla biznesu na pograniczu  

To miejsce ma pomagać wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom z obu stron Odry, firmom które najmocniej ucierpiały w wyniku lockdownu. Otwarcie biura Zrzeszenia Przedsiębiorców Pomorza Przedniego w Szczecinie to duży krok w kierunku zacieśniania polsko-niemieckiej współpracy i kooperacji gospodarczej na pograniczu. Wydarzeniu towarzyszyło spotkanie online Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza z Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuelą Schwesig.

– Wszyscy zauważyliśmy, jak naturalna stała się dla nas współpraca transgraniczna. To pełne zaufania partnerstwo i intensywna wymiana były podstawą wspólnego radzenia sobie z tym wyzywaniem. Biuro Zrzeszenia Przedsiębiorców Pomorza Przedniego w Szczecinie ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju powiązań gospodarczych. Za tę inicjatywę chciałabym podziękować przedsiębiorcom z otoczenia Dietricha Lehmanna. Cieszę się, że rząd kraju związkowego może ją wesprzeć finansowo również z Funduszu ma rzecz Metropolitalnego Regionu Szczecina – powiedziała Premier Meklemburgii Pomorza Przedniego Manuela Schwesig.

Metropolitalny Region Szczecina ma ogromne znaczenie dla Pomorza Przedniego w takich aspektach jak : poprawa lokalizacji działalności gospodarczej, utrzymanie i tworzenie miejsc pracy, lepsze perspektywy dla młodych ludzi w regionie oraz poprawa jakości życia. Dobra współpraca z niemieckim sąsiadem jest równie ważna dla Pomorza Zachodniego.

– Wzmocnienie gospodarki było naszym największym wyzwaniem na drodze do rozwoju. Wspólna podróż została przerwana przez wybuch pandemii COVID-19, gdy zamknęliśmy się w domach, miastach, regionach. Otwarcie biura Stowarzyszenia Przedsiębiorców Vorpommern to dla nas nowy rozdział. Zawsze wspieraliśmy współpracę międzynarodową, szczególnie w zakresie gospodarczym. Mieszkańcy po obu stronach granicy są otwarci, ambitni oraz potrafią współpracować równocześnie konkurując. Głęboko wierzę, że dzięki wspólnej pracy naszych przedsiębiorców będziemy doganiać i przeganiać najsilniejszych – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Biuro Zrzeszenia Przedsiębiorców Pomorza Przedniego otwarto w 20. rocznicę partnerstwa regionalnego pomiędzy Pomorzem Zachodnim i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zrzeszenie działa od 1992 r. i główną siedzibę ma w Greifswaldzie, a od teraz również i filię w Szczecinie. Otwarcie biura poprzedziło kilka tygodni temu forum gospodarcze, w którym uczestniczyli przedsiębiorcy z Polski i Niemiec. Wydarzenie zorganizowano w kooperacji ze szczecińską firmą Calbud, gdzie będzie się mieścić nowe biuro.

Dla zachodniopomorskich producentów i usługodawców Republika Federalna Niemiec jest najważniejszym rynkiem eksportowym – trafia tu prawie jedna trzecia naszego eksportu. Środki zainwestowane przez firmy z kapitałem niemieckim stanowią 28% całego kapitału zagranicznego ulokowanego na Pomorzu Zachodnim. Niemców pod tym względem wyprzedzają tylko Duńczycy. Co ciekawe, największą bezpośrednią inwestycja zagraniczną ostatnich lat na Pomorzu Zachodnim jest projekt niemieckiej KION Group (60 mln euro, 200 miejsc pracy). Budowa fabryki wózków jezdniowych i centrum badawczo-rozwojowego w przygranicznym Kołbaskowie idzie pełną parą pomimo pandemii. Niemcy doceniają również wysoki poziom usług świadczonych na Pomorzu Zachodnim, czego potwierdzeniem jest wszechobecny język niemiecki w nadmorskich miejscowościach, szczególnie w Świnoujściu i Kołobrzegu.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top