Bezpieczniej nad wodą – Marszałkowskie wsparcie dla ratownictwa wodnego

Bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą to ważne zadanie, którego przy wsparciu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego podejmują się co roku specjalistyczne organizacje. W tym roku, na tego typu działania, do WOPR WZ w Szczecinie, ŚR WOPR w Koszalinie oraz Jednostki Ratownictwa Wodnego Choszczno trafi łącznie 210 tys. zł.

– Wspaniałe wybrzeże, piękne jeziora oraz lasy co roku przyciągają mnóstwo turystów. Jeśli tylko pandemia zwolni wierzę, że pojawią się oni i w tym roku. Lecz z uroków naszego regionu korzystają nie tylko turyści, ale przede wszystkim mieszkańcy, którzy w ubiegłym sezonie ze względu na zamknięte hotele, kurorty wyjątkowo licznie wybrali wypoczynek na lokalnych kąpieliskach. Aby zwiększyć ich komfort odpoczynku co roku wspieramy specjalistyczne organizacje, które czuwają nad bezpieczeństwem – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

160 tys. zł z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie wesprze realizację zadania „Zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych Województwa Zachodniopomorskiego 2021”. Głównym jego celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się, uprawiających sport lub rekreację na obszarach wodnych regionu. Środki pomogą m.in. w naprawie pojazdów, łodzi i skuterów wodnych oraz doposażeniu sprzętowym na potrzeby utrzymania gotowości ratowniczej.

Do Środkowopomorskiego Regionalnego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego trafi 40 tys. zł. Zadaniem organizacji jest poprawa bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą, a także uprawiających sporty wodne. Działania realizowane będą na terenie powiatów: koszalińskiego, kołobrzeskiego, sławieńskiego, białogardzkiego, świdwińskiego, szczecineckiego, drawskiego i wałeckiego. Stowarzyszenie dzięki otrzymanym środkom zakupi także silnik zaburtowy do łodzi ratunkowej z podkładem reanimacyjnym oraz Jet SKi Rib – ponton asekuracyjny do skutera wodnego. Zorganizuje i przeprowadzi również kurs na ratownika wodnego oraz szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Wsparcie w wysokości 10 tys. zł otrzymała także Jednostka Ratownictwa Wodnego Choszczno. W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie szkoleń: na ratownika wodnego, z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz na sternika motorowodnego. Jednostka zyska 10 osób posiadających uprawnienia do pracy na akwenach wodnych, którzy będą mogli czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców regionu w sezonie 2021.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top