Bezpiecznie nad wodą – Wsparcie dla jednostek ratowniczych  

Bogactwo jezior, rzek i piękne nadmorskie plaże sprawiają, że Pomorze Zachodnie często wybierane jest jako miejsce odpoczynku, szczególnie latem. Aby zapewnić mieszkańcom i turystom odpowiednie bezpieczeństwo nad wodą Urząd Marszałkowski przekaże w tym roku dla WOPR WZ, ŚR WOPR Koszalin i JRW Choszczno łącznie 210 tys. zł. Wsparcie pozwoli WOPR-owcom w tym sezonie m.in. na przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń dla ratowników, zakup wyposażenia i niezbędnego sprzętu, utrzymanie gotowości i prowadzenie działań ratowniczych.

– Wspaniałe wybrzeże, piękne jeziora oraz lasy co roku przyciągają mnóstwo turystów. Z uroków naszego regionu korzystają nie tylko oni, ale przede wszystkim mieszkańcy. Co roku Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego stara się wspierać WOPR jako największą służbę zabezpieczającą nasze plaże, kąpieliska i pojezierze Pomorza Zachodniego po to, żeby wypoczywający czuli się bezpieczniej – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

WOPR WZ na realizację zadania „Zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych Województwa Zachodniopomorskiego 2022” otrzyma z budżetu województwa 160 tys. złotych.
Celem realizacji tego zadania jest wsparcie utrzymania Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie – telefonu 601 100 100, łączności radiowej, konsoli dyspozytorskiej, obsługującego wszystkie zdarzenia wodne na obszarze Pomorza Zachodniego. W ramach umowy planowany jest również zakup sprzętu ratowniczego samochodu z napędem 4×4 oraz silnika do łodzi IRB.

40 tys. zł dotacji dla ŚR WOPR Koszalin pozwoli na organizację specjalistycznych szkoleń dla ratowników wodnych. Ponadto w ramach utrzymania gotowości ratowniczej zaplanowano m.in. zakup agregatu prądotwórczego, wiosła do łodzi BL-2, pantografu do łodzi ratowniczych, strojów ratowniczych, a także ubezpieczenie sprzętu.

W zapewnieniu bezpieczeństwa osobom wypoczywającym i uprawiającym turystykę oraz sporty wodne pomoże także nowa łódź ratownicza. Sprzęt zakupi JRW Choszczno dzięki dotacji z budżetu województwa, w wysokości 10 tys. zł. Wsparcie pozwoli również na prowadzenie przez ratowników wodnych profilaktyki w przedszkolach, szkołach i z osobami dorosłymi, która dotyczyć będzie elementarnych zasad bezpieczeństwa nad wodą.

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top