Bezpieczna i legalna praca w Polsce. Porady dla pomagających obywatelom Ukrainy  

Jak pomagać uchodźcom w znalezieniu zatrudnienia? Jak rozpoznać zagrożenia związane z działalnością handlarzy ludźmi? Jak chronić ich ofiary, zmuszane do prostytucji, żebractwa, funkcjonowania w nieludzkich warunkach? – tego dowiedzą się uczestnicy spotkania (on-line) organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy. Wydarzenie dedykowane jest przede wszystkim pracownikom, wolontariuszom organizacji oraz instytucji wspierających obywateli Ukrainy.

Pomoc uchodźcom to nie tylko doraźne zabezpieczenie ich podstawowych potrzeb życiowych – schronienia, jedzenia i opieki medycznej. Setki tysięcy osób Ukrainek i Ukraińców zostaną w naszym kraju na dłużej. Szukają mieszkań i pracy. Potrzebują wsparcia w tłumaczeniu dokumentów, załatwianiu formalności, porady prawnika przy zawieraniu umów. Potrzebują również specjalnej ochrony przed tymi, którzy wykorzystują kryzys migracyjny i traumę ludzi uciekających przed wojną.

Od 24 lutego widzimy wielkie społeczne poruszenie i masowe zaangażowanie Polaków w pomoc uchodźcom. Niestety, takie kryzysy są również wykorzystywane w niecnych celach. Zdarzają się kradzieże, oszustwa, a nawet przypadki handlu ludźmi. Musimy temu przeciwdziałać! – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Od wybuchu wojny w Ukrainie angażujemy się w pomoc humanitarną dla obywateli tego kraju. Województwo Zachodniopomorskie udziela też finansowego i organizacyjnego wsparcia organizacjom pozarządowym, wolontariuszom. Z myślą o nich Wojewódzki Urząd Pracy organizuje spotkanie, podczas którego eksperci doradzą, jak zapewnić uchodźcom legalne zatrudnienie, jak reagować na zagrożenia – tłumaczy marszałek.

O tych zagrożeniach mówić będą Joanna Garnier – współzałożycielka Fundacji La Strada działającej na rzecz poszanowania praw człowieka, zwalczania handlu ludźmi, niewolnictwa i pracy przymusowej; oraz Bogna Czałczyńska – pełnomocniczka Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. kobiet i równego traktowania.

Spotkanie „Handel ludźmi, praca przymusowa i niewolnictwo. Bezpieczna i legalna praca w Polsce” odbędzie się online, 12 kwietnia (wtorek), od godz. 11.

Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy znajduje się na: https://www.wup.pl/pl/dla-bezrobotnego/ciipkz-poradnictwo-zawodowe/aktualnoci/bezpieczna-i-legalna-praca-w-polsce/

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Zarejestrowani uczestnicy otrzymają, na podany adres mailowy, link do logowania na platformie ZOOM.Przypominamy, że na stronie WUP znajduje się zakładka, z informacjami w dwóch językach: „Pomoc dla obywateli Ukrainy w znalezieniu pracy”.

https://www.wup.pl/pl/dla-bezrobotnego/ciipkz-poradnictwo-zawodowe/pomoc-dla-obywateli-ukrainy/

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top