Bezpieczeństwo w sieci.  #patotreści #uzależnienia_behawioralne.  Dwa ważne webinaria dla rodziców i pedagogów

Co w Internecie oglądają dzieci, o kim rozmawiają z rówieśnikami? Czym są patotreści i uzależnienia behawioralne? Jak zadbać o bezpieczeństwo młodych ludzi w sieci? Przed rodzicami i pedagogami szansa na spotkanie ze specjalistami z ogólnopolskiej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. Urząd Marszałkowski zaplanował dwa ważne webinaria – 11 i 14 maja 2021.

Żeby „nie wypaść z obiegu”

Skalę problemów, z którymi muszą mierzyć się rodzice i nauczyciele nakreśla raport „Patotreści w Internecie” przygotowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i przy wsparciu Orange Polska. Wynika z niego, że 84% przebadanej młodzieży w wieku 13-15 lat słyszało o patotreściach, a 37% oglądało tego typu przekazy (w tym 15% – regularnie!). Ponad jedna trzecia ankietowanej młodzieży sądzi, że patotreści pokazują prawdziwe życie… A patotreści czy patostreamy to nic innego niż wulgarne, poniżające, pełne przemocy fizycznej i słownej przekazy, nierzadko nagrywane pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Młodzi ludzie oglądają je głównie z ciekawości, z nudów, dla rozrywki, żeby „nie wypaść z obiegu”. Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w sieci? Jaki wpływ na oglądane treści przez młodzież ma edukacja zdalna?

Szkodliwe treści cały czas zmieniają się, zmieniają się też formy udostępniania, dlatego chcemy pedagogów, psychologów szkolnych oraz rodziców uzbroić w niezbędną wiedzę. Spotkania poprowadzą specjaliści, badający ten temat od lat. Przed patotreściami musimy chronić dzieci i młodzież, bo ich wpływ na rozwój i zdrowie najmłodszych jest ogromy – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Warto wiedzieć, warto rozmawiać

Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego zaplanował dwa bezpłatne spotkania online pn. Bezpieczeństwo w sieci. #patotreści #uzależnienia_behawioralne – jedno skierowane jest do pedagogów i psychologów szkolnych z regionu (11 maja 2021 r.), a drugie do rodziców i opiekunów (14 maja 2021 r.).

Webinaria poprowadzą Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – największej w Polsce organizacji pozarządowej, która chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej i wykorzystywania seksualnego oraz Joanna Flis, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia, doktorantka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W spotkaniach dla rodziców ma uczestniczyć także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz Maciej Kośmicki, prowadzący kanał „Maciek i Klocki” na platformie YouTube.

Spotkania będą transmitowane na kanale YouTube, na oficjalnym profilu Pomorza Zachodniego (https://www.youtube.com/PomZachodnie). Można także załogować się na nie przez platformę ZOOM (dane do logowania podane na stronie www.wws.wzp.pl).

Terminy webinariów:

  • Webinarium dla pedagogów i psychologów szkolnych: 11 maja 2021 r. 10.00-13.00

Zaproszeni wykładowcy:

  • Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. To największa w Polsce organizacja pozarządowa, która chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej i wykorzystywania seksualnego.
  • Joanna Flis – Doktorantka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, mgr Psychologii, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia.
  • Webinarium dla rodziców /opiekunów : 14 maja 2021 r. od godziny 16.00

Zaproszeni goście / wykładowcy:

  • Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich.
  • Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
  • Joanna Flis – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia.
  • Maciej Kośmicki – Doktorant i starszy technik na Wydziale Socjologii UAM. Prowadzi także kanał „Maciek i Klocki” na platformie YouTube, gdzie opowiada o zabawkach konstrukcyjnych, głównie klockach LEGO.

Spotkania odbywają się pod patronatem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top