07-05-2021 » Powiat i region

Bezpieczeństwo w sieci.  #patotreści #uzależnienia_behawioralne.  Dwa ważne webinaria dla rodziców i pedagogów

Co w Internecie oglądają dzieci, o kim rozmawiają z rówieśnikami? Czym są patotreści i uzależnienia behawioralne? Jak zadbać o bezpieczeństwo młodych ludzi w sieci? Przed rodzicami i pedagogami szansa na spotkanie ze specjalistami z ogólnopolskiej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. Urząd Marszałkowski zaplanował dwa ważne webinaria – 11 i 14 maja 2021.

Żeby „nie wypaść z obiegu”

Skalę problemów, z którymi muszą mierzyć się rodzice i nauczyciele nakreśla raport „Patotreści w Internecie” przygotowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i przy wsparciu Orange Polska. Wynika z niego, że 84% przebadanej młodzieży w wieku 13-15 lat słyszało o patotreściach, a 37% oglądało tego typu przekazy (w tym 15% – regularnie!). Ponad jedna trzecia ankietowanej młodzieży sądzi, że patotreści pokazują prawdziwe życie… A patotreści czy patostreamy to nic innego niż wulgarne, poniżające, pełne przemocy fizycznej i słownej przekazy, nierzadko nagrywane pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Młodzi ludzie oglądają je głównie z ciekawości, z nudów, dla rozrywki, żeby „nie wypaść z obiegu”. Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w sieci? Jaki wpływ na oglądane treści przez młodzież ma edukacja zdalna?

Szkodliwe treści cały czas zmieniają się, zmieniają się też formy udostępniania, dlatego chcemy pedagogów, psychologów szkolnych oraz rodziców uzbroić w niezbędną wiedzę. Spotkania poprowadzą specjaliści, badający ten temat od lat. Przed patotreściami musimy chronić dzieci i młodzież, bo ich wpływ na rozwój i zdrowie najmłodszych jest ogromy – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Warto wiedzieć, warto rozmawiać

Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego zaplanował dwa bezpłatne spotkania online pn. Bezpieczeństwo w sieci. #patotreści #uzależnienia_behawioralne – jedno skierowane jest do pedagogów i psychologów szkolnych z regionu (11 maja 2021 r.), a drugie do rodziców i opiekunów (14 maja 2021 r.).

Webinaria poprowadzą Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – największej w Polsce organizacji pozarządowej, która chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej i wykorzystywania seksualnego oraz Joanna Flis, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia, doktorantka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W spotkaniach dla rodziców ma uczestniczyć także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz Maciej Kośmicki, prowadzący kanał „Maciek i Klocki” na platformie YouTube.

Spotkania będą transmitowane na kanale YouTube, na oficjalnym profilu Pomorza Zachodniego (https://www.youtube.com/PomZachodnie). Można także załogować się na nie przez platformę ZOOM (dane do logowania podane na stronie www.wws.wzp.pl).

Terminy webinariów:

  • Webinarium dla pedagogów i psychologów szkolnych: 11 maja 2021 r. 10.00-13.00

Zaproszeni wykładowcy:

  • Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. To największa w Polsce organizacja pozarządowa, która chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy psychicznej, fizycznej i wykorzystywania seksualnego.
  • Joanna Flis – Doktorantka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, mgr Psychologii, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia.
  • Webinarium dla rodziców /opiekunów : 14 maja 2021 r. od godziny 16.00

Zaproszeni goście / wykładowcy:

  • Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich.
  • Łukasz Wojtasik i Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
  • Joanna Flis – Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia.
  • Maciej Kośmicki – Doktorant i starszy technik na Wydziale Socjologii UAM. Prowadzi także kanał „Maciek i Klocki” na platformie YouTube, gdzie opowiada o zabawkach konstrukcyjnych, głównie klockach LEGO.

Spotkania odbywają się pod patronatem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *