„Bałtyckie Laboratorium Liceum Społecznego w Dziwnowie”

„Działamy-nauczamy! 25 lutego 2020 roku w murach Liceum Społecznego im. prof. Piotra Zaremby w Dziwnowie odbyło się pierwsze spotkanie warsztatowe dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych z powiatu kamieńskiego. Organizatorem warsztatów jest Koło Naukowe „Zarembiacy” działające w Liceum, objęte patronatami honorowymi przez Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze, Fundację Nauka dla Środowiska oraz Biocentrum Edukacji Naukowej.
Spotkanie dotyczyło wskaźników pH, czym w ogóle jest pH i jak łatwo za pomocą odczynników chemicznych, ale także domowych produktów, wykryć odczyn danej substancji. Uczniowie wykonali próby kroplowe w oparciu o materiał z podręcznika CHEMIA 7 wydawnictwa MAC, które to jest sponsorem materiałów dydaktycznych (podręczników do chemii, biologii oraz plansz) na przeprowadzenie warsztatów.

Po wprowadzeniu do tematyki zajęć, młodzi naukowcy mieli za zadanie zbadanie barw wskaźników w różnych odczynach. Wskaźniki, których użyli na zajęciach, to typowe odczynniki chemiczne – oranż metylowy, fenoloftaleina i uniwersalne papierki wskaźnikowe. Oprócz tego, wykorzystali naturalny wskaźnik pH, czyli wywar z czerwonej kapusty. Na zdjęciach przedstawiliśmy m.in. plansze kroplowe.

Okazuje się, że chemia jest prosta i przyjemna – wystarczy prowadzić proste doświadczenia, a te zmienią nasze postrzeganie trudnych (jak mogłoby nam się wydawać) tematów. Hasło „Działamy-nauczamy” będzie nam towarzyszyć zarówno na warsztatach chemicznych, biologicznych ale także na matematycznych, które to planujemy zorganizować w marcu.

Szkoły zainteresowane warsztatami zachęcamy do kontaktowania się za pośrednictwem strony facebookowej szkoły oraz fanepagu ZAREMB-iaście.”

To top