Autodoc inwestuje na Pomorzu Zachodnim, Gryf dla regionalnego lidera e-commerce  

To jeden z największych europejskich internetowych sprzedawców części samochodowych. Ulokował się na Pomorzu Zachodnim i świetnie się rozwija. Firma Autodoc w magazynach w Szczecinie–Załomiu zatrudnia aż 1600 pracowników i właśnie otworzyła nowy magazyn. Branża e-commerce dobrze czuje w naszym regionie, o czym  świadczy również przykład firmy PDC Logistics, nagrodzonej odznaką Srebrną Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

– Pewnie nie wszyscy pamiętają, jak jeszcze niedawno wyglądała szczecińska dzielnica Załom. Nasze Centrum Obsługi Inwestorów przywoziło tu potencjalnych inwestorów na tzw. brownfield, tereny poprzemysłowe, by przywrócić to miejsce dla regionalnej gospodarki, by znów pracowali tu nasi mieszkańcy. Dzisiaj po zdegradowanych halach pamiętających fabrykę kabli nie ma praktycznie śladu, a miejsce to tętni nowym życiem gospodarczym dzięki deweloperowi oraz jego licznym klientom, w tym Autodoc Logistics. Tego typu inwestycje konsekwentnie przeobrażają Pomorze Zachodnie w logistyczny hub, w którym świetnie rozwija się branża e-commerce – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Przed wojną była tu niemiecka fabryka przemysłu lotniczego. Na jej gruzach w 1957 roku rozpoczęto budowę Szczecińskich Zakładów Wytwórczych Materiałów Elektrotechnicznych, czyli Fabrykę Kabli Załom. Dziś to nowoczesne centrum logistyczne, gdzie świetnie rozwija się m.in. branża e-commerce. Na nowe inwestycje w tym miejscu zdecydowała się firma Autodoc Logistics, która zajmuje już trzy hale magazynowe o łącznej powierzchni 27 tys. m2. Inwestor jest obecny na Pomorzu Zachodnim od 2017 r. Nowa inwestycja zwiększy możliwości firmy. Grupa Autodoc została założona w Niemczech w 2008 r. Dziś to jeden z największych europejskich internetowych sprzedawców części samochodowych i akcesoriów, które dostarcza do ponad 27 krajów Europie i ponad 40 na świecie. W ubiegłym roku przedsiębiorstwo osiągnęło przychody na poziomie 615 mln euro (wzrost rok do roku na poziomie 48%) i osiągnęła zysk operacyjny w wysokości 44 mln euro.

Odznaka Gryfa Zachodniopomorskiego dla PDC Logistics

PDC Logistics to pierwszy inwestor, dla którego przed trzema laty Panattoni Europe zbudowało obiekt magazynowy na terenie zdewastowanej fabryki w Załomiu. Dystrybutor części motocyklowych, motocrossowych i do skuterów śnieżnych zajmuje dziś łącznie 37 tys. m2. Firma zatrudnia m.in. osoby z niepełnosprawnością intelektualną (autystycy), osoby niesłyszące, z epilepsją, stwardnieniem rozsianym oraz niepełnosprawnością ruchową. Te działania docenił Klaster eBiznesu Pomorza Zachodniego i zgłosił przedsiębiorstwo do Srebrnej Odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego.

– Otwartość firmy PDC Logistics na osoby niepełnosprawne to postawa godna pochwały i docenienia. Społeczna odpowiedzialność biznesu nas wzbogaca, jest oznaką solidarności i otwartości na potrzeby innych. Cieszę się, że nasi inwestorzy nie tylko widzą Pomorze Zachodnie jako dobre miejsce do robienia biznesu, ale również pomagają naszym mieszkańcom – mówił członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek, który wręczył przedstawicielom firmy Srebrną Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego.

Firma nie tylko przystosowała organizację pracy do współpracy z osobami z niepełnosprawnościami, ale również przeprowadziła liczne warsztatom dla całej załogi. PDC współpracuje z goleniowskim Zakładem Aktywności Zawodowej, organizacjami pozarządowymi ze Szczecina i Goleniowa oraz szkołami średnimi, co czyni z niej lidera społecznej odpowiedzialności biznesu w regionie. Wniosek o przyznanie Srebrnej Odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego poparła m.in. Ambasada Szwecji w Polsce i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Branża e-commerce

Logistyka i usługi przyszłości (w tym e-commerce) to dwie z zachodniopomorskich Regionalnych Specjalizacji. Ich połączenie tworzy niezwykle perspektywiczny sektor gospodarki tworzący liczne nowe miejsca na Pomorzu Zachodnim, które już teraz możemy liczyć w dziesiątkach tysięcy. Do największych przedstawicieli branży e-commerce obecnych na Pomorzu Zachodnim należy zaliczyć m.in. takie marki jak Amazon, Zalando, Bestseller czy PDC Logistics. Według szacunków ekspertów w 2020 roku branża e-commerce w Polsce osiągnie wartość 100-120 mld zł. Jeszcze w styczniu prognozy mówiły o 70 mld zł, ale pandemia COVID-19 przyczyniła się do rekordowego wzrostu. W ubiegłym roku było to 50 mld zł.

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top