03-08-2017 » Powiat i region

Antidotum znajdziemy w doniczkach

Wszechobecna i zdradliwa zarazem w dzisiejszym czasie chemia wydostająca się z materiałów budowlanych, klejów czy farby które używane są do między innymi produkcji mebli, a nawet odświeżaczy pomieszczeń, powodują, że powietrze w domu staje się wyjątkowo toksyczne. „Doskonałym antidotum na to są rośliny doniczkowe.” – radzi B. C. „Bill” Wolverton, doktor filozofii, niegdyś naukowiec NASA oraz autor książki „Jak sprawić, by powietrze było świeże”.
– Rośliny domowe nie tylko wydzielają tlen, ale także neutralizują szkodliwe substancje takie jak formaldehydy i inne wyziewy, które powodują problemy neurologiczne, nowotwory oraz problemy z oddychaniem – mówi naukowiec. – Być może tych pięć roślin doniczkowych wymienionych w artykule nie wyleczy astmy, ale przynajmniej sprawią, że domownikom będzie się lepiej oddychało. – dodaje.

Szczególnie narażone są noworodki

Powietrze niskiej jakości powoduje szereg problemów u ludzi, począwszy od pogorszenia samopoczucia przez zespół symptomów składających się na trudny w diagnozowaniu syndrom chorego budynku (np. bóle głowy, alergie, astma, podrażnienie błon śluzowych oczu, nosa i gardła, chroniczne zmęczenie, kłopoty z zatokami, trudności z oddychaniem), poprzez zaburzenia systemu nerwowego i związane z nimi wady rozwojowe u dzieci, a skończywszy na nowotworach płuc, gardła i jąder.
Przypuszcza się, że zanieczyszczenia powietrza mogą być ważnym czynnikiem odpowiadającym za wzrost liczby zachorowań na astmę, alergie i niektóre typy nowotworów u dzieci, a także ogólne opóźnienie umysłowe.
Zanieczyszczenia powietrza wewnątrz budynków prawdopodobnie są też jednym z czynników ryzyka wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt. Noworodki są szczególnie narażone, gdyż rodzice często umieszczają je w nowo wyremontowanych pomieszczeniach wśród nowych mebli zrobionych z materiałów emitujących toksyczne substancje lotne przez wiele miesięcy od produkcji, w dodatku z obawy o ich zdrowie często ograniczają wietrzenie tych pomieszczeń.

Bluszcz pospolity – to roślina niewymagająca, dobra nawet dla domowych ogrodników-amatorów. Występuje w kilkunastu gatunkach o różnych kształtach liści i kolorach. Jest pnączem doskonale wpasowującym się w każde wnętrze. W małych mieszkankach można doniczki z bluszczem zawieszać w niedużych doniczkach podczepianych pod sufitem. Wymaga regularnego nawilżania i zraszania. Pomaga oczyścić powietrze od formaldehydów. Dodatkowo nawilża pomieszczenie.

Chamedora (rodzaj palmy) – to duża roślina, która podobnie jak bluszcz ma właściwości oczyszczające powietrze z formaldehydów. Ma niewielkie wymagania – wystarczy ustawić ją w miejscu, gdzie przynajmniej przez kilka godzin dziennie będzie miała pełne nasłonecznienie i regularnie ją podlewać.

Skrzydłokwiat – Wśród roślin o silnych właściwościach antytoksycznych znajduje się także skrzydłokwiat. Jest to roślina, która neutralizuje działanie zarówno acetonu, benzenu, jak i amoniaku. Co ciekawe, wśród roślin oczyszczających powietrze jest to jedyna roślina kwitnąca. Rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w zacienionych kątach pokoju. Potrzebuje dużo wody.

Palma biczowa (rhapis) – to drzewko oczyszcza powietrze w domu z różnych toksyn, m.in. z amoniaku. Jest odporne na insekty i dosyć łatwe w uprawie. Wystarczy obcinać regularnie brązowiejące liście oraz zasilać odżywką zawierającą sole i minerały.

Fikus (figowiec sprężysty) – Masz złą rękę do kwiatów? Znaleźliśmy coś specjalnie dla ciebie. Jest to roślina, która znosi zarówno niskie temperatury, jak i niewielką ilość światła w pomieszczeniu. A równocześnie neutralizuje toksyczne działanie różnych substancji chemicznych. W zamian za to wystarcza mu jedynie utrzymywanie dużej wilgotności ziemi.
Na podstawie Health.com – Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *