Wydarzenie odbędzie się na stronie FB. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/783824885906098/
Niegdyś symbol rewolucji, dziś polskie stocznie walczą o przetrwanie. Skąd ich wielkie znaczenie w historii PRL? Czy mają przyszłość w III RP?
Poznańska Międzyzakładowa Komisja Inicjatywy Pracowniczej, Polska Partia Socjalistyczna Szczecin oraz jej młodzieżówka Czerwona Młodzież Zachodniopomorskie zaprasza na dyskusję o przemyśle stoczniowym i jego roli w walce pracowniczej.
Od lat 60 XX wieku rozwój przemysłu stoczniowego w Polsce doprowadził do konsolidacji ruchu robotniczego i przynajmniej trzech fal wystąpień robotniczych, w których stoczniowcy odgrywali istotną rolę (1970, 1980 i 2002). Można powiedzieć, że o ile w okresie międzywojennym i powojennych (po II WŚ) największe znaczenie mieli pracownicy kolei i przemysłu kolejowego, a obecnie pracownicy szeroko rozumianej logistyki, to przez okres ok. 50 lat wiodącą rolę odgrywali pracownicy przemysłu stoczniowego (nie tylko w Polsce).
Dziś protesty pracowników stoczni związane są wyścigiem różnych grup kapitału (o charakterze narodowym i międzynarodowym) o przejęcie kontroli nad globalnym przepływem towarów. Zapowiadane inwestycje na Pomorzu Zachodnim oraz budowa tzw. CPK, rozbudowa centrów Amazona i innych firm logistycznych na terenie Polski, z pewnością prowadzi do zmian w strukturze klasy pracowniczej i nowych wystąpień społecznych.
Rozmawiać będą:
Jarosław Urbański – Inicjatywa Pracownicza
Kacper Olejarczyk – Polska Partia Socjalistyczna Szczecin
Patryk Szynkowski – Czerwona Młodzież – OM PPS Zachodniopomorskie