Nauczanie zdalne w Międzyzdrojach

auczanie zdalne większość rodziców przyprawia o ból głowy. Sytuacja w której wszyscy się znaleźliśmy pokazała, że wiele szkół nie jest przygotowanych do zdalnego nauczania. Jak obecnie radzą sobie szkoły z gminy Międzyzdroje? O to zapytaliśmy dyrektorów placówek oświatowych z naszego terenu.

Jak informuje Pani Iwona Banachowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 wszyscy uczniowie rozpoczynają każdą lekcję on-line zgodnie z rozpisanym i dostępnym poprzez stronę SP1 planem. Lekcja prowadzona przez nauczyciela z aktywnym udziałem uczniów.  W założeniu trwa 30 minut, a 15 minut czasu zajęć przeznaczone jest na kontakty indywidualne lub prace samodzielne uczniów. W trakcie lekcji nauczyciele prowadzą zajęcia, tworzą wspólnie z uczniami notatki, rozwiązują zadania, oglądają prezentacje, filmy, reprodukcje, słuchają muzyki itp. Nauczyciele wychowania fizycznego tworzą filmiki instruktażowe i przesyłają uczniom, prowadzą lekcje propagujące ideę olimpizmu w Roku Olimpijskim (Tokio 2021).

__________________________________________________________________________________

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie brak sprzętu komputerowego i dostępu do Internetu, zwłaszcza, że spektrum urządzeń elektronicznych, z których można korzystać jest dość duże. Mimo to wszystkim dzieciom, które do tej pory nie mają adekwatnego do potrzeb nauki zdalnej sprzętu, umożliwiono wypożyczenie go ze szkoły.

Podobnie jest w Szkole Podstawowej nr 2 w Wapnicy- sprzęt komputerowy do zdalnej nauki dla uczniów i nauczycieli jest udostępniany wg zgłaszanych potrzeb na zasadzie pisemnego użyczenia. Jak informuje Pani dyrektor Iwona Sołtysiak, wszyscy uczniowie regularnie uczestniczą w zajęciach lekcyjnych , konsultacjach i „imprezach” szkolnych on-line. Rodzice są informowani o postępach uczniów i innych działaniach szkoły poprzez  dziennik elektroniczny oraz kontakt z wychowawcą i nauczycielami.

_________________________________________________________________________________

Pomimo starań zarówno dzieci, rodzice i nauczyciele są zmęczeni cyfrowo, przygnębieni i tęskniący za bezpośrednim kontaktem  – tak edukacja online wpłynęła na uczniów, nauczycieli i rodziców. Na taki stan rzeczy wskazuje coraz więcej wyników badań prowadzonych przez psychologów w czasie lockdownu.

,,Nauka zdalna jest nowym doświadczeniem, wyzwaniem, mobilizacją do wykorzystywania technologii teleinformatycznych w procesie nauczania, jednak jej długotrwałość powoduje, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz rodzice tęsknią za tradycyjną, stacjonarną formą nauczania. Dzieci w procesie rozwojowym potrzebują kontaktu z rówieśnikami, by ich emocje kształtowały się właściwie. Nauka zdalna znacznie ogranicza multisensoryczność w procesie poznawczym. Godziny spędzane przy komputerze nie mają korzystnego wpływu na kondycję psychofizyczną dzieci, młodzieży i nauczycieli – podkreśla Pani dyrektor Iwona Banachowicz.

Wszystkim uczniom zapewniona jest pomoc psychologiczna zgodnie z zaleceniami zawartymi w orzeczeniach i opiniach. Uczniowie odbywają zajęcia rewalidacyjne, wyrównawcze, korekcyjne, logopedyczne i terapeutyczne on line. Pedagodzy szkolni pracują zgodnie ze swoim harmonogramem pracy stacjonarnie. Spotykają się z uczniami, rodzicami – z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Do końca roku szkolnego pozostało niewiele. Mam nadzieję, że pomimo tej trudnej dla wszystkich sytuacji, udaje się realizować współpracę szkoły i domu. To bardzo ważne, byśmy wszyscy mogli konstruktywnie komunikować się ze sobą, rozmawiać o potrzebach oraz  problemach, które  wspólnie można rozwiązywać. W końcu w tym wszystkim najważniejsze są nasze dzieci– zaznacza burmistrz Mateusz Bobek.

__________________________________________________________________________________

Przesyłamy Państwu przykładowe linki do stron internetowych na których znaleźć można informacje dotyczące wsparcia, pomocy i wskazówek do pracy z dziećmi w dobie koronawirusa.

https://www.ofeminin.pl/swiat-kobiet/to-dla-nas-wazne/psychologowie-dla-spoleczenstwa-

darmowa-terapia-online-w-czasie-koronawirusa/xm9lkt8

http://www.neurogra.pl/

http://dorotabrodka.pl/blog/?fbclid=IwAR2Na84b5Ravi-

fWsElKDaZ_f05RzlIty0aRTTI4VWN4JAF3x6sEQv88ZRU

https://noizz.pl/opinie/co-robic-w-domu-podczas-kwarantanny-zostajewdomu/4365r96

____________________________________________________________________________

Poniżej przesyłamy Państwu przykładowe linki do stron internetowych na których można znaleźć ciekawe warsztaty naukowe, przedstawienia teatralne oraz inne ciekawe wydarzenia kulturalne dedykowane dzieciom.

https://miastodzieci.pl/wydarzenia/k/online/

https://www.ticketmaster.pl/feature/dzieje-sie-online/

https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/koronawirus-w-polsce-sztuka-na-wyciagniecie-reki-w-

dobie-koronawirusa/kv2e0k9,681c1dfa

https://teatrwielki.pl/

http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/teatrzydowskiwdomu-e-repertuar-warszawskiego-

teatru-zydowskiego

 

 

Biuro Burmistrza Gminy Międzyzdroje

To top