Leader wspiera kolejnych beneficjentów na obszarach wiejskich

Promocja zasobów historycznych, rozwój firm czy rozbudowa infrastruktury turystyczno-wypoczynkowej – to przykłady kolejnych działań, które zostaną zrealizowane na zachodniopomorskich obszarach wiejskich ze wsparciem z PROW 2014-2020. Do beneficjentów trafi łącznie ponad 6 mln zł.

– To trudny czas dla wszystkich. Obecna sytuacja zmusza nas do dostosowania się do rygorów spowodowanych pandemią, jednak zdając sobie sprawę, jak ważne dla lokalnych społeczności są te działania – nie odkładamy ich na później. Przeznaczone środki pomogą także przedsiębiorcom, pozwolą na utworzenie nowych miejsc pracy czy też po prostu umożliwią przetrwanie firmom działającym na rynku od lat – mówi wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

Ponad 6 mln zł wsparcia z PROW 2014-2020, w ramach działania „Leader” czyli rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, trafi do 52 zachodniopomorskich beneficjentów. Środki te zostaną przeznaczone na tworzenie nowych firm oraz rozwój tych istniejących, promocję zasobów historycznych, renowację kościoła, rozbudowę infrastruktury turystycznej i budowę placów zabaw. Najniższa kwota dofinansowania jednego działania to ponad 40 tys. zł, a najwyższa wynosi 300 tys. zł.

Dzięki unijnym funduszom powstaną nowe działalności gospodarcze, np. w Świdwinie świadczone będą mobilne usługi profesjonalnego oczyszczania budowli oraz przedmiotów antycznych, a w Kluczkowie (gm. Świdwin) rozpocznie się produkcja wielorazowych pieluch wełnianych z materiałów recyklingowych. Rozwiną się również firmy funkcjonujące od lat, m.in. Firmy Pilarska „SOWIŃSKI” z Gwdy Wielkiej (zakupi nowy sprzęt i zatrudni 1 osobę) czy ANMARBUD z Bornego Sulinowa (przebuduje budynek po byłej hydroforni i utworzy 4 apartamenty z łazienkami).

Nowy blask zyska zabytkowy Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie. W ramach prac wymienione zostaną obecne okna na okna witrażowe.

Opracowanie i wydanie materiałów promocyjnych w postaci filmów, map, przewodnika wędkarskiego i książki, a także zakup i montaż witaczy miasta Resko to przykładowe działania, które zostaną zrealizowane, aby promować zasoby historyczne, przyrodnicze i kulturowe powiatu łobeskiego.

Przy stadionie miejskim w Resku powstanie skatepark, a na ternie powiatu łobeskiego pojawią się wiaty i pomost pływający. W nowych miejscach aktywnie będą mogli spędzać czas też najmłodsi mieszkańcy. Place zabaw powstaną m.in. w Świdwinie,  Resku, Taczałach (gm. Resko) i Przytoni (gm. Węgorzyno).

Umowy aktualnie są podpisywane w formie korespondencyjnej.

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

www.facebook.com/PomZachodnie

 

 

 

To top