Gryficki szpital nadal nieczynny  – KWARANTANNA

Gryficki szpital wraz z przychodnią został zamknięty po tym, jak potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem. W celu bezpieczeństwa wjazdu na teren placówki chroni policja.

W związku z potwierdzonymi dwoma przypadkami zakażenia wirusem SARS-CoV-2, PPIS w Gryficach wydał decyzję o objęciu kwarantanną kompleks budynku głównego, tzw. 90 łóżkowego i przychodni szpitala w Gryficach.

– Prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia bliskich kontaktów również spoza środowiska szpitalnego – poinformowała w środę wieczorem Małgorzata Kapłan rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Szczecinie.

Jak długo gryficki szpital będzie zamknięty? W wczorajszym wywiadzie dla Radia Zet rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie powiedziała, że zarówno personel medyczny, jak i pacjenci poddani zostali szybkiej ścieżce diagnostycznej. Polega ona na tym, że pobiera się próbkę do zbadania po siedmiu dniach od kontaktu z osobą zakażoną. Wszystko więc wskazuje na to, że kwarantanna może potrwać przez tydzień, a więc do czasu poznania wyników.

Na teren szpitala nie można dziś wjechać. Droga dojazdowa na teren placówki jest oddzielona taśmą. Wjazdu pilnuje też policja.

Poseł Artur Łącki na swoim Facebook-u poinformował o rozmowie z wojewodą zachodnipomorskim Tomaszem Hincem. Politycy rozmawiali o sytuacji, w jakiej znalazł się gryficki szpital. – Co do skali i zasięgu kwarantanny, decyzje zostaną podjęte jutro w porozumieniu z wojewódzkimi służbami sanitarnymi, po zapoznaniu się z wynikami przeprowadzonych testów i przeprowadzeniu wywiadu sanitarnego – przekazuje na swoim Facebook-u Łącki i dodaje – Wojewoda Hinc zapewnił mnie, że mieszkańcy powiatu gryfickiego i wszyscy korzystający z usług naszego szpitala, nie pozostaną bez opieki medycznej. W razie potrzeby w gotowości są szpitale w Kołobrzegu, Goleniowie i Szczecinie.

W województwie zachodniopomorskim stwierdzono koronawirusa u 89 osób. W powiecie gryfickim mamy 23 przypadków.

Wczoraj (02.04.2020) we wczesnych godzinach popołudniowych odbyła się konferencja prasowa przed szpitalem w Gryficach.

Jak przekazał podczas konferencji prasowej Starosta Powiatu Gryfickiego Ryszard Chmielowicz, u dwóch osób (lekarza i pielęgniarki) pracujących w gryfickim szpitalu stwierdzono obecność koronawirusa.

W związku z tym Powiatowy Inspektor Sanitarny podjął decyzję o zamknięciu szpitala. 135 pacjentów i 115 osób personelu przebywa obecnie w szpitalu na kwarantannie.

.

W zamkniętym szpitalu w Gryficach pracują służby sanitarne i robią wszystko, aby jak najszybciej kolejne odcinki placówki były oddawane mieszkańcom.

Informacje te przekazane zostały podczas konferencji prasowej, która odbyła się wczoraj  (czwartek 02.04.2020r.0 o godzinie 14.00 przed gryfickim szpitalem. Uczestniczyli w niej Artur Łącki – poseł na Sejm RP, Ryszard Chmielowicz – starosta powiatu, Andrzej Szczygieł – burmistrz Gryfic oraz Jan Trafny – członek Zarządu Powiatu. Samorządowcy wyjaśniali sytuację panującą w gryfickiej placówce medycznej i podziękowali pracownikom za ich poświęcenie oraz pracę na rzecz mieszkańców.

„…Z niepokojem przyglądamy się sytuacji w naszym szpitalu. Analizy zostały pobrane musimy tylko poczekać na wyniki, więc prosimy o spokój i cierpliwość. Mam nadzieję, że sytuacja szybko się wyjaśni i sukcesywnie kolejne odcinki szpitala będą przywracane dla mieszkańców…” powiedział Ryszard Chmielowicz – starosta powiatu..

„…Trzeba tu powiedzieć, że wszyscy mieszkańcy powiatu gryfickiego, w razie konieczności, mają zapewnioną opiekę w ościennych szpitalach, w Kołobrzegu, Nowogardzie, Szczecinie. Służby sanitarne pracują intensywnie na miejscu i robią wszystko, aby uwolnić szybko jak najwięcej osób z tych, które są na kwarantannie. Chcemy żeby zostały tylko te osoby, które faktycznie miały styczność z osobami zakażonymi, a inni żeby mogli pójść do domów. Ja apeluję, żebyś nie stygmatyzowali tych ludzi, bo oni działają na pierwszej linii frontu i niestety są narażone na zachorowania…”powiedział poseł Artur Łącki.

Samorządowcy podziękowali pracownikom szpitala za ich cierpliwość i ciężką pracę.

Obecnie w powiecie gryfickim 23 osoby zakażone, 250 w kwarantannie i 216 pod nadzorem epidemiologicznym. To najnowszy raport dotyczący koronawirusa w powiecie gryfickim.

Materiały zebrał W.T.

 

To top