20-04-2018 » Dziwnów, Powiat i region

75-Lecie 8 Batalionu Saperów

W dniu dzisiejszym swój jubileusz (75-lecie istnienia) obchodzi 8 Batalion Saperów (JW 5018). Jednostka, od lat stacjonująca w dziwnowskim garnizonie, swoimi korzeniami sięga roku 1943, kiedy to została sformowana i niedługo potem przerzucona na front. Jej szlak bojowy wiódł poprzez Bug, Wisłę, Wał Pomorski, Kołobrzeg i Odrę. Koniec wojny zastał ją na terenie Niemiec, gdzie brała udział w ostatnich walkach.

Podczas dzisiejszej uroczystości, odwołań do historii batalionu było bardzo wiele i dotyczyły one nie tylko wojennego szlaku jednostki (odznaczonej za swoje frontowe dokonania Krzyżem Virtuti Militari V klasy), ale też funkcjonowania od zakończenia wojny do dnia dzisiejszego. Podkreślano przy tym, jak ważną rolę pełnią saperzy Marynarki Wojennej w całych siłach zbrojonych i jak odpowiedzialną pracę na ich rzecz wykonują.

Obecni na uroczystościach przedstawiciele wojskowych władz, a także licznie reprezentowanych lokalnych samorządów, podkreślali rolę saperów nie tylko w rutynowej służbie wojskowej, ale też w działalności na rzecz społeczeństwa. Nie zabrakło przy tym gratulacji i listów zawierających podziękowania oraz słowa uznania. Spora grupa żołnierzy batalionu otrzymała z okazji jubileuszu jednostki okazjonalne wyróżnienia. Oficjalną część zakończyła defilada i wystawa sprzętu, jaki mają w swojej dyspozycji dziwnowscy saperzy.

Gratulacje dla całej jednostki oraz pracujących w jej obrębie pracowników cywilnych, złożył na ręce dowódcy 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów, kmdr por. Wojciecha Chrzanowskiego, Burmistrz Dziwnowa – Grzegorz Jóźwiak. Podkreślił w nich rolę jednostki nie tylko w Siłach Zbrojnych RP, ale też jej ważną obecność z codziennym życiu Gminy Dziwnów.

Krzysztof Zawiliński

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *