18-04-2018 » Powiat i region

73 rocznica krwawego forsowania Odry i Nysy i sobotnie uroczystości rocznicowe

Dokładnie 16 kwietnia 1945 roku rozpoczęła się wielka operacja lądowa wojsk radzieckich i polskich, forsowanie Odry i Nysy w ramach 1. Frontu Białoruskiego (dowódca – Gieorgij Żukow), jednej z decydujących, bardzo krwawych batalii, która w dużej mierze przybliżała sprzymierzonych do zdobycia hitlerowskiej stolicy i twierdzi, Berlina. Walki w tym rejonie trwały do 20 kwietnia.

W operacji na Odrze (od Starej Rudnicy do Gozdowic) udział wzięła 1 Armia Wojska Polskiego pod dowództwem gen. S. Popławskiego. Natomiast Nysę forsowała 2 Armia Wojska Polskiego w ramach 1 Frontu Ukraińskiego.

Dokładnie o 5:45 dnia 16 kwietnia 1945 r. po 30 – minutowym ostrzale artyleryjskim polscy żołnierze rozpoczęli szturm na Odrze w rejonie Siekierek. Na prawym skrzydle 1. Dywizja Piechoty 1 2 pp 2 Dywizji Piechoty, a po nich 3 Dywizja Piechoty, przełamując pierwsze pozycje obronne wojsk hitlerowskich.

W pasie forsowania Odry przez Polaków rzeka miała do około 300 metrów (głębokość do 4 m) szerokości, a Stara Odra, pas około 1 – 2,5 km. Do tego dochodziło szereg mielizn, wały przeciwpowodziowe, liczne kanały melioracyjne oraz rozliczne wysepki. To wszystko w pewnym sensie utrudniało i opóźniało szturm. Ale już po pierwszym dniu walk nasza armia zdobyła istotny przyczółek o głębokości 9 km i szerokości pół kilometra.

Dokładnie 1987 polskich żołnierzy, którzy ponieśli śmierć w walkach na Odrze, spoczęło na Cmentarzu Wojennych 1 Armii Wojska Polskiego w Siekierkach (Stare Łysogórki). W cmentarnych kwaterach spoczywa 1.646 szeregowców, 129 podoficerów, 128 oficerów oraz 84 żołnierzy o niezidentyfikowanym stopniu.

Stoi tutaj również okazały monument, 18. metrowej wysokości granitowy pomnik Wdzięczności Żołnierzy 1 AWP według projektu S. Lewińskiego.

Na tym właśnie cmentarzu (13 ha) odbędą się kolejne centralne rocznicowe uroczystości, które odbędą się 21 kwietnia, na których nie zabraknie licznej delegacji z powiatu kamieńskiego. Wśród nich będą poczty sztandarowe kamieńskiego Związku Kombatantów oraz komandosów – weteranów z dziwnowskiego 1 Batalionu Szturmowego. Na uroczystości wybiera się także liczna delegacja kamieńskich emerytów i rencistów oraz nieliczni już kombatanci.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *