09-03-2016 » Powiat i region

70-lecie Zachodniopomorskiego LZS

Zachodniopomorskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe kończy 70 lat. Doniosły jubileusz stowarzyszenia, liczącego w regionie ponad 300 klubów i blisko 19 tysięcy członków, uświetnią w roku 2016 nie tylko imprezy sportowe. Obchody zainauguruje w sobotę, 12 marca 2016 roku w Ińsku, zjazd sprawozdawczo-wyborczy oraz uroczysta gala. W wydarzeniu udział planuje członek Zarządu Województwa Robert Grzywacz. 

 Ludowe Zespoły Sportowe, w tym zachodniopomorskie zrzeszenie, są jednym z największych i najstarszych polskich organizacji grupujących kluby sportowe działające w małych miejscowościach. Powstały w 1946 roku. Statutowym ich celem jest upowszechnianie i rozwijanie kultury fizycznej i sportu na terenach wiejskich. Obecnie struktury organizacyjne LZS działają nie tylko na terenach wiejskich, ale także w miastach organizując wiele imprez sportowych. Kluby pod tym szyldem występują we wszystkich dyscyplinach sportowych, a ich zawodnicy sięgają po medale mistrzostw Polski, Europy i świata.

Jubileusz 70-lecia Zrzeszenia na Pomorzu Zachodnim, który kwotą 17 tys. zł wsparł Urząd Marszałkowski, zainauguruje zjazd i gala sportu połączona z wręczeniem Odznak Honorowych Gryfa Zachodniopomorskiego. Ponadto w trakcie roku zaplanowano wiele sportowych przedsięwzięć i wydarzeń, podczas których uhonorowani zostaną najbardziej aktywni działacze oraz osiągający sukcesy sportowcy i ich szkoleniowcy.

Od wielu lat działalność ZZ LZS znajduje uznanie władz samorządu województwa, a realizowane przez Zrzeszenie zadanie związane z upowszechnianiem sportu w środowisku wiejskim może liczyć na dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego. W roku 2016 na ten cel Zarząd Województwa przeznaczył prawie 300 tysięcy złotych. Wsparcie otrzymują również stowarzyszenia spod znaku LZS. To środki pozwalające na przeprowadzenie zawodów. Z kolei w zakończonym 2015 roku, w gronie wyróżniających się w regionie klubów znalazły się te „ludowe”: Ziemia Darłowska Darłowo, AKS Białogard i Spartakus Pyrzyce.

70-lecie LZS na Pomorzu Zachodnim

Sobota, 12 marca 2016 roku

Ińsko, Kino „Morena”, ul. Przybrzeżna 1

godz. 11 – zjazd sprawozdawczo-wyborczy oraz godz. 15:30 – gala sportu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *