70. lat istnienia Jarszewskiej OSP i zarazem obchody Dnia Strażaka – uroczystości

Mszą św. dziękczynną w kościele w Jarszewie rozpoczęły się w piątek 6.05. uroczystości z okazji 70 – lecia powstania miejscowej jednostki OSP oraz Dnia Strażaka, który przypadał dwa dni wcześniej.

Po przemarszu pod remizę strażacką, rozpoczęła się druga część uroczystości, ta oficjalna, na którą przybyli m.in. Starosta Powiatu Kamieńskiego, Józef Malec, oraz burmistrz kamieńskiej miasta i gminy, Stanisław Kuryłło, który mieszka w tej pięknej i cichej miejscowości.

Pokrótce przedstawiono historię jednostki, wręczono odznaki wielu druhom z OSP Jarszewo. Przemówienia podziękowania za ofiarną służbę ochotników z Jarszewa, ich trudu i poświęcenia, złożyli Starosta i burmistrz. A ten odczytał list skierowany do ochotników strażackich z Jarszewa od prezesa Zarządu Głównego OSP, Waldemara Pawlaka.

Odsłonięto również okolicznościowa tablicę pamiątkową, ufundowaną przez burmistrza kamieńskiej gminy, w której treści znajdujemy słowa: „W hołdzie strażakom, założycielom i kontynuatorom działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Jarszewie w 70. rocznicę powstania”.

Po części oficjalnej tej podniosłej uroczystości, wszystkich zgromadzonych zaproszono na wyśmienity, urozmaicony poczęstunek, a dzieciaki z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, które chwilę wcześniej składały przyrzeczenie – przysięgę, dały pokaz sprawnego ratowania życia ludzkiego w nagłym, w tym przypadku wybranych okolicznościach.

OSP Jarszewo zrzesza w swej strukturze ponad 20. strażaków – ochotników, z których wielu służy tu, przejmując schedę po swoich dziadkach czy ojcach.

Wielopokoleniowa, liczna rodzina strażacka z Jarszewa ma się jak najbardziej dobrze. Wyposażona jest w świetny sprzęt i samochody strażackie już tej nowej generacji.

Jarszewskie OSP jest od kilku lat w ogólnopolskim systemie ratownictwa, co jak podkreślają strażacy – ochotnicy, jak najbardziej zobowiązuje.

Podkreśla się tutaj, że najważniejszym jest życie, zdrowie ludzkie, jak również ochrona ich mienia. Strażacy – ochotnicy są gotowi dosłownie na każde wezwanie. Tak też jest w Jarszewie.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *