05-04-2019 » Powiat i region

Ostatnie dni wystawy “Bon appétit” w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Cieszącą się ogromnym zainteresowaniem wystawę „Bon appétit” w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oglądać można już tylko do najbliższej niedzieli. Na zakończenie wykład „O historii sztućców” wygłosi Anna Sujecka z w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, opiekun jednej z największych polskich kolekcji zabytkowych sztućców.

Wystawa „Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie” prezentuje ponad 400 sztućców i akcesoriów stołu. Najstarsze pochodzą z XVII w. (łyżka do kaszy lub bigosu) oraz XVIII w. (łyżka do szpiku czy nóż z uchwytem w formie rękojeści pistoletu). Znaczna część zgromadzonych na wystawie sztućców dzisiaj już nie jest stosowana, ale jeszcze w wieku XIX i do lat 30. XX w. ich obecność na stole świadczyła o elegancji i zamożności domu.

Zwiedzających zaskakuje ogromna różnorodność obiektów. Są wśród nich m. in. nożyczki do winogron, łyżka do serwowania truskawek, sztućce do lodów, chwytaki do kości, zestawy do tranżerowania mięs czy popychacze jedzenia dla dzieci. Prezentowane są wyroby uznanych wytwórni polskich i zagranicznych, także takich mistrzów, jak Karol Filip Malcz (Warszawa) czy pracujący m. in. dla dworu pruskiego Johann George Hossauer (Berlin).

Eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Szczecinku oraz z kolekcji osób prywatnych.

Wystawa prezentowana jest w Szczecinie od 25 stycznia do 7 kwietnia 2019 roku. W jej trakcie Zamek przeprowadził także ciekawy program edukacyjny – cykl wykładów towarzyszących, poświęconych historii sztućców oraz etykiecie stołu. Wykłady również cieszyły się dużą popularnością. Pojawiały się na nich także osoby, które miały w domu sztućce po przodkach. Chciały wiedzieć, do czego one kiedyś służyły.

Najbliższe dni, to już ostatnia szansa na to, by zobaczyć tę interesującą ekspozycję. W piątek czynna będzie w godz. 10 – 18, w sobotę i niedzielę w godz. 10 – 14. Bilety kosztują 6 i 4 zł.

W niedzielę 7 kwietnia, odbędzie się ostatni z wykładów. „O historii sztućców” opowie Anna Sujecka, historyk sztuki, opiekun kolekcji sztućców w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Słuchacze dowiedzą się m. in. jakie są dzieje łyżki, widelca i noża, kiedy pojawił się pomysł na zastosowanie w kuchni i jadalni sekatora, hebla czy nożyc norymberskich. Jaki wpływ na kulturę stołu miały przemiany polityczne w XIX-wiecznej Europie? Czym cechuje się zastawa stołowa w Ameryce? A także komu wolno jeść rękoma.

Wykład rozpocznie się o godz. 12.00 w Galerii Wschodniej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (wejście J). Wstęp na wykład bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

W załączeniu zdjęcia z wystawy

Fot. Grzegorz Solecki/Materiały Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zapraszamy!

Monika Adamowska,

rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *