30-06-2016 » Powiat i region

6. edycja konkursu grantowego w ramach programu Po Stronie Natury rozstrzygnięta!

Dzięki dofinansowaniu, swoje projekty ekologiczne zrealizuje 15 laureatów, w tym 1 z województwa zachodniopomorskiego.

 Założenie i obserwacja hodowli mrówek to projekt ekologiczny z województwa zachodniopomorskiego, nagrodzony w tegorocznym konkursie grantowym. Przedsięwzięcie zrealizowane zostało już po raz szósty w ramach programu Po Stronie Natury. W zakończonej właśnie edycji, spłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – blisko 300, spośród których Jury wyłoniło 15 laureatów, w tym 1 z Pomorza Zachodniego. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia, a fundatorem grantów firma Żywiec Zdrój S.A.

Konkurs grantowy prowadzony w ramach programu „Po Stronie Natury” ruszył 30 marca 2016 roku. Od tego czasu placówki oświatowe, organizacje pozarządowe oraz organizatorzy programów społecznych zgłaszali swoje projekty w dwóch kategoriach:

  1. „Zaproś naturę do siebie” – działania o charakterze projektów badawczych, nauki przez doświadczenie, obserwacji przyrody.
  2. „Małe formy ochrony przyrody” – działania na rzecz poszanowania środowiska, czynności
    i inwestycje służące ochronie przyrody na co dzień (w tym odpowiedzialna turystyka),
    w każdej, nawet niewielkiej skali działania.

Spośród blisko 300 zgłoszeń z całej Polski, Jury wyłoniło 15 grantobiorców – 10 w kategorii „Zaproś naturę do siebie” i 5 w kategorii „Małe Formy Ochrony Przyrody”. Najwięcej projektów wpłynęło z województw śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Łączna wartość przyznanych grantów wynosi niemal 100 000 PLN.

Dzięki konkursowi, w województwie zachodniopomorskim zrealizowany zostanie 1 projekt:

  • „Być jak Tadeusz Mrówka, czyli manowscy detektywi na tropie mrówki” – Gimnazjum w Manowie

Projekt przybliży uczniom postać Tadeusza Podkówki – lokalnego leśnika i badacza mrówek. Gimnazjaliści założą własne hodowle i będą prowadzić dzienniczki. Zdobyte informacje przekażą młodszym klasom w ramach prowadzonych przez siebie zajęć.

Pozostałe zwycięskie inicjatywy skupione są m.in. na poszerzaniu wiedzy ekologicznej (projekty „Rajskie Przedszkolaki Strażnikami Przyrody”, „Drzewo – przyjaciel ekosystemu”), budowaniu wrażliwości na los przyrody wśród najmłodszych („Środowisko zawsze blisko”, „Ostatnie Drzewo”) i przybliżeniu piękna natury („Szlakiem Zmysłów”, „Podaj dalej”). Laureaci mogą realizować swoje projekty do końca kwietnia 2017 roku.

W ciągu dotychczasowych sześciu edycji konkursu przyznano już ponad 100 grantów, dzięki czemu w całej Polsce powstały ścieżki edukacyjne, realizowane zostały inwestycje na rzecz ochrony zagrożonych gatunków, przeprowadzono także szereg warsztatów ekologicznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Konkurs jest integralnym elementem realizowanego od ośmiu lat programu „Po Stronie Natury”.
W ramach programu Po Stronie Natury zachęcamy wszystkich, by zatroszczyli się o naturę tak jak ona dba o nas każdego dnia. Sposobów na bycie po jej stronie jest wiele, jednym z nich jest posadzenie własnego drzewa, ale można też podjąć się realizacji lokalnych inicjatyw proekologicznych. W tym roku po raz kolejny realizowaliśmy konkurs grantowy, by wesprzeć finansowo właśnie takie projekty. Otrzymaliśmy aż blisko 300 zgłoszeń, co pokazuje że Polacy są wrażliwi na losy przyrody i chcą być po stronie natury. Niestety nie możemy przekazać grantów wszystkim, ale z ogromną przyjemnością dofinansujemy 15 z nich, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że czasem nawet drobna pomoc wystarczy, by rozpocząć naprawdę duże i pożyteczne działania – mówi Sławomir Brzózek, prezes Fundacji Nasza Ziemia, koordynującej konkurs.

Dbałość o przyrodę to jeden z fundamentów misji firmy Żywiec Zdrój S.A., organizatora programu „Po Stronie Natury”. Wraz z partnerami – Fundacją Nasza Ziemia i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, konsekwentnie zachęca ona Polaków do przyjęcia odpowiedzialnej postawy  wobec środowiska. Program wspiera również Polskie Towarzystwo Dendrologiczne, które objęło patronat nad bieżącą edycją. W ciągu dotychczasowych edycji programu posadzono 5 milionów drzew na blisko 900 ha powierzchni i odnowiono niemal 500 km szlaków turystycznych, by umożliwić turystom bezpieczne podziwianie piękna natury i jednocześnie chroniąc ją. W nasadzenia zaangażowało się blisko 18 000 osób.

Katarzyna Kowalska

Katarzyna Owsianko

Żywiec Zdrój S.A.

 

 

 

O Żywiec Zdrój – ORGANIZATORZE PROGRAMU:

Firma Żywiec Zdrój jest liderem na polskim rynku wody butelkowanej[1]. Wieloletnia tradycja i ogromne doświadczenie sprawiły, że Żywiec Zdrój stał się dla konsumentów synonimem jakości, którą gwarantują najwyższe standardy wydobycia i butelkowania. Firma od lat konsekwentnie rozwija swoją ofertę wprowadzając napoje, będące połączeniem najwyższej jakości wody ze smakiem owoców. Czerpiąc ze źródeł, Żywiec Zdrój
ze szczególną troską dba o środowisko naturalne, przyjazne miejsce pracy i wsparcie społeczności lokalnych. Realizuje też inicjatywy o charakterze edukacyjnym, takie jak: „Mamo, Tato, wolę wodę” czy „Woda na Start”, których celem jest poprawa wiedzy oraz zmiana postaw, zachowań i nawyków związanych z nawodnieniem
i dietą. Od 2009 roku prowadzi również program „Po Stronie Natury”, który odzwierciedla stosunek firmy
do natury.

 

PARTNERZY PROGRAMU:

O Fundacji Nasza Ziemia:

Fundacja Nasza Ziemia to organizacja pozarządowa realizująca cel pożytku publicznego – edukację ekologiczną. Została założona w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Fundacja popularyzuje proste sposoby                         i zachowania pomagające dbać środowisko naturalnego. Inspiruje do działania i angażuje w nie setki szkół, samorządów, instytucji, firm i osób niezrzeszonych. W jej dorobku znajduje się blisko 40 programów edukacyjnych, m.in. „Sprzątanie Świata”, „Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku”, „Kluby Naszej Ziemi”, „Czysta Gmina”. Za prowadzone działania Fundacja Nasza Ziemia została uhonorowana „Złotym Liściem” Ministra Środowiska, Henry Ford European Conservation Award, wyróżnieniem „Pro Publico Bono” oraz wyróżnieniem specjalnym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za promowanie wolontariatu i działania wolontariackie. Więcej: www.naszaziemia.pl

 

O Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym:

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest największym, polskim stowarzyszeniem skupiającym  ponad 65000 turystów oraz krajoznawców.  Rozwija turystykę kwalifikowaną (głównie pieszą, górską, narciarską, rowerową i żeglarską), promuje krajoznawstwo, szkoli kadry turystyczne, prowadzi ponad 100 obiektów noclegowych o różnym standardzie, służących turystyce aktywnej oraz opiekuje się siecią ponad  60000 km  szlaków turystycznych. Wspiera i popularyzuje ochronę przyrody, krajobrazu oraz dziedzictwa kulturowego. Uczestniczy w regionalnych inicjatywach mających na celu rozwój różnych form turystyki.

 

 

[1]Źródło: Żywiec Zdrój S.A.za Nielsen, Żywiec Zdrój S.A. osiągnął najwyższy udział równy 29,3% w kategorii wody butelkowanej (z uwzględnieniem tzw. wód smakowych) w rynku Cała Polska (jako suma rynków Hipermarkety, Supermarkety, Dyskonty, Sklepy spożywcze i winno-cukiernicze, Stacje Benzynowe), Panel Handlu Detalicznego, udziały wartościowe w okresie I-XII 2015

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *