20-12-2018 » Inne, Powiat i region

Jak kupić świeżą choinkę? Rady i porady…

O tej przedświątecznej porze w wielu punktach handlowcy sprzedają jeden z symboli świąt, jakim są choinki. Jak zatem wybrać takie drzewko, które szybko nie straci igieł?

Świeżo ścięta choinka, która stoi niedaleko wigilijnego stołu i pięknie pachnie, jest wyjątkowym elementem prawdziwie świątecznej atmosfery. Jak zatem rozpoznać wśród dziesiątek drzewek wystawionych na sprzedaż, tę świeżo ściętą, by nie okazało się, że igły naszego zielonego świątecznego drzewka zaczną opadać już przed świętami lub w ich trakcie?

Oto kilka rad i porad…

Należy zwracać uwagę przede wszystkim na kolor igieł. Świeża choinka ma błyszczące igły w intensywnym, żywo zielonym kolorze, które nie opadają, np. przy przejeżdżaniu dłonią po gałęziach. Przed zakupem drzewka, delikatnie potrząśnijmy nim. Kiedy sporo igieł spadnie, to wiadomo, że choinka nie jest pierwszej świeżości.

Warto zwrócić uwagę też na giętkość igieł. Dla ich sprawdzenia możemy delikatnie zgiąć jedną gałązkę. Jeśli się nie złamie i wróci do pierwotnej pozycji, to oznacza, że w choince jest sporo soków, a to świadczy o jej świeżości.
Innym dobrym i sprawdzonym testem dla świeżości choinki jest także spojrzenie na miejsce po cięciu. Na świeżo ściętym drzewku, takim od jednego do trzech dni, ślad po przejściu piły ma kolor jasny i w miejscu ścięcia powinny być widoczne przezroczyste krople żywicy. Świeżość drzewka na pewno możemy również poznać po jego charakterystycznym zapachu, ale nie do końca, bowiem w przypadku tego testu bądźmy jednak ostrożni, gdyż sprzedawcy potrafią spryskać choinkę specjalnym preparatem, który imituje zapach lasu.

Po kupieniu choinki, trzeba trzymać drzewko przez jeden dzień w piwnicy, na balkonie czy też w garażu, aby stopniowo zaadaptowało się do wyższej temperatury. Wniesienie choinki prosto do domu, a przez to gwałtowna zmiana temperatury, może sprawić, że jej zielone igiełki szybciej opadną. W domu dobrze jest podciąć jej pień o około 2 – 3 cm. A dzięki temu „świeżemu cięciu”, drzewko będzie znacznie lepiej wchłaniało wodę.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *