17-10-2018 » Powiat i region

Piękne i użyteczne. Wernisaż na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Cenne filiżanki, puchary, wazy, flakony, figurki np. figurka putta z serwisu koronacyjnego Augusta III – to tylko przykłady z ponad stu eksponatów (porcelany i szkła), które Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprezentuje na wystawie „Piękne i użyteczne”. Wernisaż już w piątek 19 października o godz. 17.

 To już trzecia odsłona kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie.  Część szklanych zabytków oglądać można w szczecińskim Zamku już od listopada 2017 na wystawie głównej „Piękno poza czasem”.  Nowa ekspozycja ukaże znacznie większy ich zbiór, w szerszym zakresie bogactwa form, zdobień i kolorów. Po raz pierwszy zaprezentuje też porcelanę.

– Pokażemy przedmioty powstałe głównie w  Manufakturze Porcelany w  Miśni, Królewskiej Manufakturze Porcelany w Berlinie, wołyńskiej Manufakturze Porcelany w Korcu i Fabryce Porcelany w Baranówce – wyjaśnia Renata Zdero z Działu Wystaw Artystycznych Zamku Książąt Pomorskich.  – Wśród ceramicznych rarytasów wybranych na wystawę na szczególną uwagę zasługują m. in.: figurka putta z lat 1733-1734 z serwisu koronacyjnego Augusta III, filiżanka z ok. 1765 z serwisu Fryderyka Wielkiego  ze sceną rodzajową w typie Antoine’a Watteau, talerz z lat 20. XIX wieku  z motywem tarniny z serwisów wykonanych na zamówienie Klemensa Józefa Czartoryskiego.

Większość zgromadzonych na tej wystawie przedmiotów szklanych powstała w cenionej za jakość hucie szkła hrabiego Schaffgotscha „Josephine” w Szklarskiej Porębie.

Na wernisaż przyjeżdżają do Szczecina ekspertki tej tematyki z Działu Rzemiosła Artystycznego w Muzeum Narodowym w Kielcach: dr Magdalena Śniegulska-Gomuła, historyk sztuki, kustosz, kierownik działu oraz historyk sztuki Anna Pietrzak.

Z Anną Pietrzak szczecinianie spotkają się po raz kolejny. W marcu poprowadziła, cieszący się ogromnym zainteresowaniem, wykład na temat zabytkowego szkła. Licznie przybyli szczecinianie (niektórzy z przedmiotami z domowych kolekcji) pytali m. in.: „jak rozpoznać wartościowe szkło” albo „czy warto inwestować w porcelanę lub szkło”.

Z okazji tej wystawy Zamek Książąt Pomorskich przygotował także nową publikację „Piękne i użyteczne. Porcelana i szkło z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie”.  Folder przedstawia nie tylko kolekcję kielecką, ale też wiele ciekawych wątków z historii wytwarzania porcelany i szkła. Czytelnicy poznają m. in. najważniejsze miejsca na porcelanowym szlaku światowym i polskim, dowiedzą się, czym była „choroba porcelanowa” i który z władców na nią cierpiał, co wspólnego z porcelaną miał matematyk Tschirnhaus, czy który aptekarz sam, bez zaangażowania cesarzy i królów, zestawił masę porcelanową.

Druga część publikacji poświęcona jest szkłu biedermeierowskiemu – wyróżniającym je cechom czy rozwojowi technik zdobienia, przybliża także historię sztuki szklarskiej, która  – jak czytamy – „jest nieustającym ciągiem poszukiwań i prób ustalenia nowych przepisów lub odtworzenia starych, zapomnianych receptur wyrobu, barwienia i dekorowania szkła”.

Kuratorki wystawy: dr Magdalena Śniegulska-Gomuła i Renata Zdero

PIĘKNE I UŻYTECZNE

Porcelana i szkło z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie

Galeria Przedmiotu (wejście J)

20 października 2018 – 13 stycznia 2019, wstęp 6 zł i ulgowy 4 zł

Wernisaż 19 października godz. 17, wstęp wolny

W załączeniu ilustracje:

  1. Szklanica z widokiem „Salzbrunn”, huta szkła hrabiego Schaffgotscha, Szklarska Poręba, 1855-1860
  2. Flakonik z czerwonymi kaboszonami, Fryderyk Egermann, Novy Bor (Czechy), 1830-1840
  3. Talerzyk i filiżanka do czekolady, Johann Georgius Höroldt, Królewska Manufaktura w Miśni, 1723-1725
  4. Mlecznik, Manufaktura Porcelany w Korcu, lata 20. XIX w.
  5. Talerz z motywem tarniny, Manufaktura Porcelany w Korcu, lata 20. XIX w.

Podpis: Materiały Muzeum Narodowego w Kielcach

 

Monika Adamowska,

rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *