30-03-2018 » Powiat i region

Czy wiecie, że… – Paryska symbol – wieża Eiffla, ma już 129 lat!

Wieża Eiffla – jeden z najbardziej rozpoznawalnych i znanych symboli Paryża, została otwarta na Polach Marsowych 129 lat temu, a dokładnie 31 marca 1889 roku, z okazji paryskiej Wystawy Światowej. Położona jest w zachodniej części miasta.

W momencie wybudowania była najwyższą wieżą na świecie (do 1930 r.). I co ciekawe, wzbudzała w owych dawnych latach nie małe kontrowersje wśród paryżan.

Konstrukcja według projektu Gustave’a Eiffla, kierowała się ku przyszłości i zarazem miała być symbolem i znakiem nadejścia nowej epoki w cywilizacji Zachodu. Jej otwarcie miało też upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej, która wówczas obaliła monarchię i zbudowała polityczne ramy nowoczesności. Budowę rozpoczęto 10 sierpnia 1887 roku.

Do zbudowania 300 – metrowej wieży ważącej około 10 tys. ton, potrzeba było 18 tysięcy różnych rozmiarów metalowych części, 2,5 miliona nitów, 9 tysięcy ton żelaza. Fundamenty konstrukcji sięgają od 8 do 14 m w głąb podłoża.

To niewątpliwie największy z symboli Paryża, który jest bardziej rozpoznawalny niż katedra Notre Dame, czerwony młyn z Moulin Rouge czy kościoła Sacre – Coeur na wzgórzu montmarte.

Pierwotnym pomysłodawcą projektu byli Maurice Koechlin i Emile Nouguier, pracownicy w biurze G. Eiffla, a samą budową kierował M. Koechlin. Co interesujące. Plan zakładał, że po 20 latach wieża zostanie rozebrana!

Wieża opiera się na czterech zakrzywionych pylonach majestatycznie wznoszących się ku wierzchołkowi, nadających całości kształt wyciągniętej ku górze piramidy. U podstawy wielkie łuki wspierają się na fundamentach, spinając pylony i formując bramę. Jednocześnie zapewniają one stabilność konstrukcji. Na łukach zachował się jeszcze oryginalny filigranowy ornament. Wewnątrz pylonów kursują windy, umożliwiające wygodny dostęp do trzech platform widokowych.

Koszt budowy to ówczesne niespełna 8 mln franków (wówczas była to równowartość ok. 65 mln złotych), zwrócił się w przeciągu pięciu miesięcy od otwarcia wieży. Dziś jest jedną z największych atrakcji i odwiedzana jest chyba najczęściej ze wszystkich wspaniałości Paryża.

Znany niegdyś architekt, Dominique Lesage stwierdził swego czasu, iż – „wieża Eiffla jest strasznie brzydka, ale jakże przez to też piękna”.

Od czasu otwarcia budowli do dziś wieżę odwiedziło ponad 180 milionów ludzi. Corocznie budowla przyciąga 3 miliony ludzi.

Licząc od samej ziemi, na górę prowadzi 347 stopni do pierwszej platformy, 674 stopni do drugiej i 1710 stopni do małej platformy na szczycie wieży. W przejrzysty i bezchmurny dzień możliwe jest zobaczenie ze szczytu wieży terenów położonych o 42 mile (około 65 km) w każdą stronę.

Oczywiście chodzenie po schodach to wyprawa tylko dla zatwardziałych twardzieli, bowiem dla wszystkich na górę przewożą trzy windy. Warto też pamiętać, że byli już i tacy, którzy wspinali się na zewnątrz wieży lub pokonywali schody biegiem, na rowerze lub na motocyklu.

Wieżowe ciekawostki:

– Podczas upałów wysokość wieży zwiększa się od kilku do 18 cm.

– Średnio co 7 lat konserwatorzy na nowo malują wieżę zużywając ponad 50 ton farby. Do tej pory taki zabieg miał miejsce 17 razy.

– Na całym świecie stworzono kilkanaście imitacji wieży m.in. w Las Vegas (165m) i w Pradze (60m).

– Od początku swojego istnienia wysokość wieży Eiffla powiększała się kilkakrotnie za sprawą montowania coraz wyższych anten – łącznie o 12 m.

Miwa

 

 

 

 

 

 

 

Jeden komentarz na temat: Czy wiecie, że… – Paryska symbol – wieża Eiffla, ma już 129 lat!

  1. Avatar Grzegorz Chudzik pisze:

    Kilka słów na ten temat także i u mnie – http://www.blog.chudzik.eu/2018/03/wieza-eiffla.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *