26-03-2018 » Powiat i region

Rocznica największej katastrofy lotniczej w dziejach, która wydarzyła się na hiszpańskiej Tenerifie

Mówi się, że najbezpieczniejszą formą przemieszczenia się, czyli komunikacji, jest transport lotniczy. Jednak w tym przypadku, kiedy już dochodzi do tragedii, ginie mnóstwo ludzi, zwykle wszyscy na pokładzie.

Jest szereg katastrof lotniczych które pochłonęły po kilkaset ofiar, ale największą bez wątpienia była ta na lotnisku w Tenerifie na Wyspach Kanaryjskich.

27 marca 1977 roku o godzinie 17:05 podczas gęstej mgły na pasie startowym lotniska Aeropuerto de Tenerife Norte Los Rodeos na wspomnianej Tenerifie, doszło do zderzenia dwóch Boeingów 747, należących do holenderskich linii KLM, który podczas rozbiegu uderzył w gęstej mgle w kołującego w amerykański Pan Am-u. W katastrofie zginęły aż 583 osoby (w tym 560 pasażerów), ocalało 61 (tylko z maszyny amerykańskiej).

W samolocie KLM zginęło 234 pasażerów i 14 członków załogi, nikt na pokładzie nie ocalał – śmierć poniosło zatem 248 osób. W samolocie PanAm w chwili wypadku zginęło 317 pasażerów i 9 członków załogi. Spośród pozostałych przy życiu 61 pasażerów, 7 członków załogi i 2 pracowników PanAm, 9 pasażerów zmarło w wyniku odniesionych obrażeń. Śmierć w wyniku wypadku poniosło zatem 335 osób, w tym 328 pasażerów. Być może szybsza interwencja straży pożarnej (straż pożarna dotarła do płonącego samolotu dopiero po 20 minutach, gdyż początkowo myślano, że katastrofie uległ tylko samolot KLM) zapewne uratowałaby więcej pasażerów Pan Am-u. Wszyscy ocaleni pasażerowie zdołali bowiem w ciągu minuty od zderzenia opuścić samolot, który zaraz potem stanął w płomieniach.

Do tragedii przyczyniły się m.in. interferencje sygnałów radiowych nadajników obu samolotów i wieży na lotnisku, błędy pilotów, a także trudne warunki pogodowe. Po tej ogromnej katastrofie ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego) zmieniła niektóre procedury dotyczące kontaktu samolotów z kontrolą lotu.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *