40 rocznica katastrofy samolotu „Mikołaj Kopernik” ze znaną piosenkarką Anną Jantar na pokładzie

Dokładnie o godzinie 11:15 14 marca 1980 roku, w pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie doszło do największej w owym czasie katastrofy z udziałem polskiego samolotu. Był to rejsowy samolot PLL LOT „Mikołaj Kopernik” (dowódca kpt. Paweł Lipowczan), który leciał wiele godzin zza oceanicznego Nowego Jorku.

W samolocie typu Ił-62 radzieckiej produkcji zginęli wszyscy będący na pokładzie.77 pasażerów oraz 10 członków załogi. Wśród ofiar znaleźli się m.in.: znana ówczesna gwiazda polskie estrady, piosenkarka, niespełna 30 – letnia poznanianka Anna Jantar, właściwie Anna Maria Jantar – Kukulska, z domu Szmeterling. A także 22 członków amatorskiej reprezentacji bokserskiej USA.

Oficjalny komunikat po wnikliwym śledztwie powołanej do zbadania tej katastrofy komisji i ostatecznym skrzętnym i mozolnym wyjaśnieniu tej wielkiej tragicznej katastrofy podawał, iż w końcowej fazie lotu, już podczas podejścia samolotu do lądowania na Okęciu nastąpiło zniszczenie turbiny lewego wewnętrznego silnika na skutek niekorzystnego i przypadkowego zbiegu okoliczności. Jak również (niestety) poprzez ukryte wady materiałowo – technologicznych.

Powyższe czynniki ostatecznie doprowadziły do przedwczesnego zmęczenia wału silnika samolotu. A w następstwie częściami zniszczonej turbiny zostały uszkodzone dwa inne silniki oraz układy sterowania samolotem, czyli ster wysokości i kierunku. W takim nieszczęśliwym zrządzeniu losu załoga „Kopernika” nie miał żadnych szans by szczęśliwie dotrzeć i wylądować na płycie warszawskiego lotniska.

Miwa

To top