03-12-2017 » Powiat i region, Sport

4 grudnia 1926 roku powstała pierwsza Polska Liga Piłki Nożnej

Na fali zmian sanacyjnych, zapoczątkowanych w Polsce wiosną 1926 przez przewrót majowy, spora część działaczy piłkarskich postanowiła całkowicie zmienić – obrany w 1919 przez Polski Związek Piłki Nożnej – system rozgrywek o mistrzostwo Polski (MP).

Przyszłość widziano jedynie we wprowadzeniu nowoczesnego systemu „każdy z każdym – mecz i rewanż” (zwanego ligowym), a także zwiększeniu liczby drużyn bezpośrednio walczących o tytuł mistrzowski.

Z inicjatywy lwowskich klubów piłkarskich: „Pogoni”, „Czarnych” oraz „Hasmonei”, doszło w Krakowie do konferencji porozumiewawczej przedstawicieli 12 „klubów – reformatorów” (wzięły w niej udział również warszawskie kluby: „Polonia”, „Legia” i „Warszawianka” z Warszawy, oraz łódzkie ŁKS i „Klub Turystów”, „Wisła” Kraków, „Warta” Poznań, „1. FC Katowice” i TKS Toruń). Z krajowej czołówki brakowało jedynie krakowskiej „Cracovii” oraz „Ruchu” Wielkie Hajduki (Chorzów), które odrzuciły zaproszenie.

W trakcie spotkania ustalono wszystkie najpilniejsze kwestie i zaledwie dwa dni później, w tym samym gronie – podczas zebrania zorganizowanego w Warszawie w dniach 4 grudnia i 5 grudnia 1926 r. utworzono nowy podmiot pod roboczą nazwą Liga Polska, działający w ramach PZPN i zamierzający zorganizować pierwszą w historii kraju edycję ligi (dotychczasowym sposobem kalendarzowym, tj. „wiosna – jesień”). Posiedzeniu przewodniczył delegat „Pogoni” Lwów – Tadeusz Kuchar.

1 marca 1927 r. Liga wystąpiła ze struktur związku i rozpoczęła faktyczną działalność pod oficjalną nazwą Polska Liga Piłki Nożnej (PLPN) z gen. brygady Romanem Góreckim, ówczesny szef stołecznej „Legii”, jako nowo wybranym prezesem (pierwszą siedzibą było biuro stołecznej „Polonii”).

Ostatecznie – w ciągu zaledwie kilku tygodni – przystąpiło do niej aż 57 klubów – w tym chorzowski Ruch, nie uczestniczący w jej tworzeniu (14 z nich utworzyło Ekstraklasę, zaś pozostałe zgrupowano w kilku ligach okręgowych).

Przez kolejne dekady w piłkarskim krajowym światu dokonywały się różne zmiany i przemiany. W ostatnich latach najwyższe rozgrywki piłkarskie są sponsorowane. I tak, w marcu 2005 roku najwyższa klasa rozgrywkowa nazywała się Idea Ekstraklasa, by we wrześniu tego samego roku liga przekształcić się Orange Ekstraklasę.

Od 2011 roku była to T – Mobile Ekstraklasa, a od ubiegłego roku najwyższa klas rozgrywkowa zwie się Lotto Ekstraklasa. Po niej są I, II, II ligi i jeszcze później niższe i niższe. Aż do B klasy.

W ostatnich dekadach zmiany nazw ligi następowały, bo zmieniali się kolejni sponsorzy. Jednak co tu ukrywać, poziom na ligowych boiskach w większości nie dorównywał i nie dorównuje poziomowi lig europejskich. Wystarczy spojrzeć do którego szczebla europejskich rozgrywek pucharowych dochodzą nasi mistrzowie czy zdobywcy Pucharów . Aż żal ściska, kiedy okazuje się w ostatnich latach, że odpadamy w pierwszych (zwykle barażowych) rundach, a takie kraje jak Azerbejdżan, Armenia, Albania, Białoruś czy kraje skandynawskie, miewają swoich przedstawicieli dużo dłużej niż nasza klubowa „podwórkowa” piłka.

Zachwycamy się wysokim miejscem narodowej reprezentacji w kontrowersyjnym rankingu FIFA, który jak mówi wielu znawców tematu, nie jest adekwatny do aktualnej siły i możliwości większości zespołów zajmujących aktualne miejsca w rankingu.

Wystarczy popatrzeć na Polskę, która dziwnym trafem jest… siódma. Zachwycamy się jej wygrywaniem, lecz zwykle ze słabeuszami europejskimi. I kiedy dochodzi do poważniejszej konfrontacji już tak różowo nie jest. Pamiętamy jak przyszedł mecz wyjazdowy z Duńczykami, dostaliśmy solidne baty.

Wielu zapewne podziela zdanie, że gdyby naszym przyszło zagrać przeciwko Francji, Anglii, Włochom (którym nie udało się awansować do przyszłorocznych MŚ), Szwedom czy mistrzom świata zza zachodniej granicy, mielibyśmy zapewne kłopot, by choćby zremisować.

Ale to już inna bajka i temat na osobny artykuł.

Tak czy siak, liga ma wiele lat dekad swego bogatego istnienia. Przekształcała się w swej historii wielokrotnie. I ważna data dziś to dla niej – 4 grudnia – kiedy to w 1926 roku zawiązała się babcia czy raczej prababcia dzisiejszej ligi czyli Polska Liga Piłki Nożnej (PLPN).

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *