14-03-2018 » Powiat i region

38 rocznica katastrofy samolotu „M. Kopernik” ze znaną piosenkarką Anną Jantar na pokładzie

Dokładnie o godzinie 11:15 14 marca 1980 roku w pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie doszło do największej w owym czasie katastrofy z udziałem polskiego samolotu. Był to rejsowy samolot PLL LOT „Mikołaj Kopernik” (dowódca kpt. Paweł Lipowczan), który leciał z Nowego Jorku.

W samolocie typu Ił – 62 radzieckiej produkcji zginęli wszyscy będący na pokładzie, 77 pasażerów oraz 10 członków załogi. Wśród ofiar znaleźli się m.in.: znana ówczesna gwiazda polskie estrady, piosenkarka Anna Jantar oraz 22 członków amatorskiej reprezentacji bokserskiej USA.

Oficjalny komunikat po wnikliwym śledztwie i skrzętnemu wyjaśnieniu tej ogromnej tragicznej katastrofy podawał, iż w końcowej fazie lotu, podczas podejścia samolotu do lądowania nastąpiło zniszczenie turbiny lewego, wewnętrznego silnika na skutek niekorzystnego i przypadkowego zbiegu okoliczności i ukrytych wad materiałowo – technologicznych, które doprowadziły do przedwczesnego zmęczenia wału silnika. Częściami zniszczonej turbiny zostały uszkodzone dwa inne silniki i układy sterowania samolotem: ster wysokości i kierunku.

Miwa

Jeden komentarz na temat: 38 rocznica katastrofy samolotu „M. Kopernik” ze znaną piosenkarką Anną Jantar na pokładzie

  1. Avatar Krzysztof pisze:

    Ten artykul jest klamliwy i to w oczywisty i bezczelny sposob.Chodzi o wyniki przeprowadzonego sledztwa,ktore wykazaly ze samolot ulegl katastrofie nie na skutek jakichs…”ukrytych wad materialowych i niekorzystnego i przypadkowego zbiegu okolicznosci ” ale na skutek zle przeprowadzonego remontu silnika tego samolotu w sowietach.Na opisywanym wirniku silnika,prawdopodobnie podczas…”remontu”,zrobiono pokazny zadzior,co najprawdopodobniej bylo przyczyna zglaszanych kilkakrotnie przez pilotow tego ILa 62,wibracji silnika a co w konsekwencji doprowadzilo do rozpadniecia sie tego silnika.Rozpadajacy sie wirnik samolotu uszkodzil popychacze sterow,co doprowadzilo do braku mozliwosci opanowania samolotu oraz do gwaltownego spadania maszyny.Tylko dzieki umiejetnosciom pilota,samolot nie uderzyw w znajdujace sie nieopodal zabudowania,ale zostal skierowany na stary ,poniemiecki fort i tam sie rozbil.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *