30 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego

Ustawa z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie terytorialnym i wybory samorządowe z 27 maja 1990 r. wprowadziły w Polsce samorządy gminne. 30 lat sprawnego funkcjonowania samorządu terytorialnego to niewątpliwie jeden z największych sukcesów III Rzeczypospolitej.

Jubileusz ten dla gminnych społeczności jest okazją do upamiętnienia tego, jak zmieniała się Polska w latach 1990–2020. W Międzyzdrojach również dokonaliśmy wówczas tych przełomowych, wolnościowych wyborów. Wspominając tamten czas i lata następne w dzień jubileuszu chcielibyśmy podziękować wszystkim zaangażowanym czynnie w tworzenie odrodzonej samorządności w Międzyzdrojach. Słowa podzięki należą się wszystkim tym, którzy tworzyli ówczesne władze samorządowe i tym którzy pełniąc różnorakie funkcje na szczeblu samorządowym mieli wpływ na rozwój naszego kurortu. Szczególnie pamiętajmy o tych  samorządowcach, którzy już od nas odeszli, a których niekwestionowany wkład w tworzenie naszej samorządowej pomyślności będzie dla nas zawsze ważny.

Pierwsza inauguracyjna Sesja Rady Miejskiej odbyła się 4 czerwca 1990 r. Przewodniczącym Rady Miejskiej został Adolf Wilczyński, vice Przewodniczącymi: Urszula Jakuczun i Alicja Szach, a na stanowisko Burmistrza został powołany Jerzy Neukampf .

Kiedy minie ten trudny dla nas wszystkich czas ograniczeń związanych z pandemią, chcielibyśmy wrócić do wspomnień i podsumowań,. Wtedy razem, we wspólnym gronie wysłuchamy na żywo refleksji przedstawicieli najbardziej zaangażowanych świadków tamtych pionierskich czasów. Mamy nadzieję, że nie odmówią i zaszczycą  swoją aktywną obecnością czas świętowania, poświęcony  początkom naszej międzyzdrojskiej samorządności.

Dzisiaj Wszystkim Samorządowcom Weteranom dziękujemy za ich nieoceniony wkład w budowanie naszej Wspólnoty samorządowej o obecnym życzymy  sukcesów w realizacji naszych wspólnych międzyzdrojskich ambitnych planów i zamierzeń.

 

Jan Węglorz                                                                                                      Mateusz Bobek

Przewodniczący Rady Miejskiej                                                                 Burmistrz Międzyzdrojów

 

To top