26-04-2016 » Powiat i region

3 Zachodniopomorskie szkoły z nowym sprzętem.

Blisko czterysta pięćdziesiąt uczniów z Zachodniopomorskiego wzięło udział w 13. edycji programu Tesco dla Szkół. Uczniowie zdobyli wiedzę m. in. z zakresu zdrowego odżywiania, przechowywania żywności, gotowania, czytania etykiet. Zaangażowanie zachodniopomorskich dzieci zostało wyróżnione  aż 3 nagrodami, które już wkrótce trafią do ich szkół. 

Tesco dla Szkół – „Przyszłość na talerzu” jako jeden z pierwszych programów edukacyjnych zastosował mechanikę angażowania znaną z gier komputerowych. Uczniowie z Zachodniopomorskiego rozwiązywali zadania, by uratować świat przyszłości, w którym zatracono wiedzę, skąd pochodzi żywność. W sumie na pomoc przyszłości ruszyło 571 zespołów i 14 tyś. uczniów z całej Polski.

Program Tesco dla Szkół – Przyszłość na talerzu zaraził nas swoją ciekawością do świata, dzięki której mogliśmy dowiedzieć się, skąd bierze się jedzenie oraz jak prawidłowo czytać etykiety umieszczone na produktach spożywczych. Atrakcją były również zadania przygotowane przez bohatera Julka, uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na kolejne zadania przygotowane przez chłopca – mówi nauczyciel Chrystian Halicz.

Sukces zachodniopomorskich dzieci

Zespoły z zachodniopomorskich szkół przez około 7 miesięcy trwania programu realizowały dziesiątki fabularnych zadań na podstawie scenariuszy przygotowanych przez metodyków i ekspertów związanych z tematyką żywności. Zespoły m.in. ze Zespołu Szkół nr 12 w Koszalinie oraz Szkoły Podstawowej nr 14 w Starachocinie, które wykazały się największym zaangażowaniem wybrały wg swoich potrzeb i upodobań nagrody z puli 236 zestawów. Do szkół trafią między innymi: sprzęt multimedialny, gry edukacyjne, sprzęt sportowy, warsztaty językowe i wiele innych.

Czego uczniowie się nauczyli w programie

Jak wynika z badań ewaluacyjnych „Przyszłość na talerzu”, uczniowie biorący udział w programie stali się bardziej świadomymi konsumentami. Wiedzą, jakie informacje o żywności można znaleźć na opakowaniach, częściej przy wyborze sugerują się składem, a rzadziej marką produktów. Dodatkowo, uczniowie zaangażowani w program częściej samodzielnie wyszukują informacje o produktach
w internecie w porównaniu ze swoimi rówieśnikami. Mimo, że wyniki badania ewaluacyjnego są obiecujący, to jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii edukacji żywieniowej uczniów. Z badań na temat wiedzy dzieci o żywności przeprowadzonych w sierpniu wynika, że co drugi uczeń uważa drożdżówkę za zdrowy posiłek.

To nie koniec

Tesco dla Szkół – „Przyszłość na talerzu” to nie jedyny program, w którym Tesco wspiera mieszkańców Zachodniopomorskiego. Trwa nowy program „Decydujesz, pomagamy”, w którym lokalne organizacje będą rywalizować o granty na swoją działalność. Klienci Tesco, a zarazem mieszkańcy Zachodniopomorskiego, od 11 maja będą głosować na najlepsze ich zdaniem pomysły na lokalne inicjatywy, na które Tesco przeznaczy po 5 tys. zł. W sumie w województwie zachodniopomorskim zostanie przyznanych 6 grantów o łącznej wartości 30 tyś. złotych.

Biuro prasowe:

Żanetta Madaj, Garden of Words

O badaniu: „Przyszłość na talerzu” – badanie ilościowe na temat wiedzy dzieci w Polsce o żywności przeprowadzone w sierpniu 2015 r. na reprezentatywnej próbie 871 dzieci w wieku 6-15 lat. Badanie ewaluacyjne przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1780 dzieci w wieku 6-15 lat w kwietniu 2016 r. Oba badania na zlecenie Tesco dla Szkół zostały przeprowadzone przez Dom Badawczy Maison.

O firmie: Tesco Polska jest czołową siecią sklepów samoobsługowych na polskim rynku z około 450 sklepami, od hipermarketów po małe osiedlowe supermarkety. Firma zatrudnia prawie 30 tys. osób i oferuje klientom produkty ponad 1500 polskich dostawców. Co tydzień sklepy Tesco odwiedza ponad 5 milionów klientów.

O programie: Tesco dla Szkół to organizowany przez firmę Tesco Polska od 13 lat program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Głównymi beneficjentami programu są szkoły podstawowe oraz gimnazjalne. W ramach programu ufundowano pracownie komputerowe i multimedialne oraz sprzęt dydaktyczno-sportowy dla w sumie 11 tysięcy polskich szkół o łącznej wartości ponad 13 milionów złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *