29-11-2017 » Powiat i region, Sport

29 listopada 1899 roku założono wielki dziś kataloński klub, FC Barcelona

Początki klubu były niepozorne. 22 – letni wówczas Szwajcar, Joan Gamper (znany również jako Joan Kamper, Hans Gamper oraz Hans Kamper) (1877 – 1830) wraz z zebranymi w sali gimnastycznej Gimnasio Solé, przy barcelońskiej ulicy La Rambla, utworzył 29 listopada 1899 roku słynny dziś i zarazem jeden z największych klubów światowego futbolu, Foot – Ball Club Barcelona, w skrócie Barça. Angielskie pochodzenie nazwy nie jest zbiegiem okoliczności, ponieważ pierwszy prezes klubu, Walter Wild i jego koledzy John Parsons i Wiliam Parsons pochodzili z Wielkiej Brytanii. Z czasem stał się katalońską instytucją o dużym znaczeniu społecznym. Jego dewiza to Més que un club (pol. Więcej niż klub).

Klubowym symbolem uczyniono miejski herb oraz wówczas ustalono składkę członkowską na utrzymanie klubu, która wynosiła… dwie pesety. „Barca” jest klubem wielosekcyjnym, jednak największe sukcesy odnosiła w piłce nożnej i w piłce ręcznej.

W najwyższej lidze piłki nożnej Hiszpanii, czyli Primera División, klub zadebiutował 10 lutego 1929 r. w wygranym 2:0 spotkaniu z „Rancing Santander”, i gra w niej nieprzerwanie do dziś.

W obecnym sezonie piłkarskim „FC Barcelona” pewnie prowadzi, zostawiając w tyle odwiecznego rywala, „Real” Madryt czy „Atletico” Madryt.

Dziś ta katalońska drużyna piłkarska należy do najbardziej utytułowanych zespołów w tej dyscyplinie na świecie. Ma na koncie – 24 mistrzostwa Hiszpanii, 29 Pucharów Króla Hiszpanii, 12 Superpucharów Hiszpanii, 5 Pucharów Europy, 4 Puchary Zdobywców Pucharów, 5 Superpucharów Europy, 3 Klubowe Mistrzostwa Świata/Puchary Interkontynentalne i wiele innych trofeów.

Klub to dziś wielka instytucja, która ma 144.756 (socios) członków klubu i miliony culés (wielbicieli) na całym świecie, z których część zrzeszona jest w penyach, czyli oficjalnych fanklubach, których jest 1.054.

Posiada również rozbudowaną infrastrukturę: ogromny stadiony Camp Nou o pojemności 99.354 osób, Mini Estadi, miasteczko sportowe Ciutat Esportiva Joan Gamper, szkółkę La Masía oraz halę Palau Blaugrana, w której rozgrywają swoje mecze zawodnicy innych sekcji.

W tegorocznym sezonie „Barca” ma wielu znakomitych piłkarzy, by wspomnieć: Argentyńczyków: L. Mesiego i Mascherano,, Urugwajczyka, L. Suarez oraz Hiszpanów: A. Iniestę czy Pique i Jordi Albę oraz niemiecki bramkarzarza, Marca – Andre Ter Stegena. Plejadę reprezentantów swoich krajów.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *