21-04-2018 » Powiat i region

29 lat temu m/s „Athenian Venture” pochłonął z sobą polskich marynarzy

Dokładnie 22 kwietnia 1988 roku, u wybrzeży kanadyjskiej Nowej Szkocji doszło do tragedii morskiej z udziałem polskich obywateli. Wówczas w nieszczęśliwych okolicznościach zapalił się i zatonął pływający pod cypryjską banderą, tankowiec „Athenian Venture”. W wyniku tej tragedii zginęło 24 polskich marynarzy oraz żony 5 z nich. Nikt nie ocalał. Odnaleziono tylko jedno ciało, które zostało pochowane w Szczecinie na Cmentarzu Centralnym.

Statek płynął z Amsterdamu do Nowego Jorku, wioząc 10,5 miliona galonów benzyny. Z nieustalonych przyczyn około 800 mil na wschód od wybrzeży Nowej Szkocji, podczas silnego sztormu doszło do eksplozji i pożaru. Statek przełamał się na dwie części. Część dziobowa natychmiast zatonęła, natomiast część rufowa unosiła się jeszcze na powierzchni przez trzy tygodnie.

Na miejsce wypadku jako pierwsza dotarła amerykańska eskadra ratunkowa, a także włączyły się niej okoliczne statki w tym dwa polskie: m/s „Stefan Starzyński” (PLO) oraz m/s „Generał Jasiński” (PŻM). Po czasie na miejsce zdarzenia dotarli także hiszpańscy rybacy, którzy wzięli część rufową wrak na hol. Oni też znaleźli na statku dwa dzienniki okrętowe. Z niewyjaśnionych przyczyn część rufowa zatonęła w pobliżu Vigo (Hiszpania).

Przyczyny i przebieg katastrofy nie zostały ostatecznie ustalone. Wiadomo jednak, że statek był w bardzo złym stanie technicznym.

Jednostka została zbudowana w 1975 roku w Szwecji, w stoczni AB Oskarshamns Varv. Należał wtenczas do Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) pod nazwą „Karkonosze”. W 1983 r. został sprzedany przez PŻM greckiemu armatorowi Minosowi X. Kyriakou, właścicielowi firmy Athenian Tankers, i wówczas też zmieniono nazwę statku na „Athenian Venture”.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *