23-12-2017 » Powiat i region

24 grudnia 1942 r. wystrzelono pierwszy tajemny wówczas pocisk V 1

Miało to wówczas miejsce na powstałym dużo wcześniej poligonie w dzisiejszym niemieckim Peenemünde, leżącym na zachodnim krańcu wyspy Uznam, w Zakładach Doświadczalnych (niem. Entwicklungswerk). V 1 był bezpilotowym samolotem – pociskiem nad którego stworzeniem hitlerowcy pracowali intensywnie już od roku 1937.

Informacje o pracach prowadzonych przez Niemców w tajemnym wówczas Peenemünde docierały już od przełomu maja i czerwca 1942 r. do Londynu, głównie dzięki wywiadowi polskiej Armii Krajowej, który zbierał informacje wśród Polaków – pracowników przymusowych zatrudnionych w tych zakładach.

Pierwszą akcję zniszczenia tajnych niemieckich poligonów doświadczalnych w Peenemünde zaplanowano na noc z 16 na 17 sierpnia 1943 r. Wtedy to 597 alianckich samolotów zbombardowało bazę używając bomb burzących i środków zapalających. W ciągu 104 minut nalotu zrzucono około dwóch tysięcy bomb. Bombardowanie pochłonęło 775 ofiar, w tym dowódcę bazy, generała Chamiera von Glisczynsky’ego, i kilkanaście osób z personelu naukowego.

Na polskiej ziemi też są ślady po wyrzutniach rakiet typu „V”. Tu były one oznaczone symbolem V 3, była to nowsza, doskonalsza wersja V 1, a miejsce to znajduje się na wzgórzu w miejscowości Zalesie pod Międzyzdrojami, naprzeciw Jeziora Wicko. Tu pozostało ogromnie długie zarośnięte już czasem żelbetonowe łożysko działa i prowadzące na skarpę schody.

Owe pociski miały ogromną na owe czasy prędkość wylotową. Wystrzeliwane z działa o długości 130 metrów osiągały 1500 m/s przy zasięgu 165 km. Skierowane były przede wszystkim przeciwko Brytyjczykom na ich wyspie, w tym Londynowi i innym wielkim miastom.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *