16-06-2018 » Powiat i region

184 lata temu poemat „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza ujrzał światło dzienne.

Ta epopeja narodowa z elementami gawędy szlacheckiej, została napisana przez Adama Mickiewicza (ur. 1798 – zm. 1855) w latach 1832 – 1834, w Paryżu. Składa się z dwunastu ksiąg pisanych wierszem, trzynastozgłoskowym aleksandrynem polskim. Czas akcji: pięć dni z roku 1811 i dwa dni z roku 1812. Któż z Polaków nie czytał tego dzieła.
A warto nam, zwłaszcza Polakom wiedzieć, że rękopis tego wyjątkowego działa przekazany do druku został ukończony 17 czerwca 1834 roku.
Historia powstania poematu – Według Józefa Bohdana Zaleskiego, przyjaciela Adama Mickiewicza, pomysł „poematu sielskiego” narodził się już w 1831 podczas pobytu wieszcza w Wielkopolsce. Poeta miał rozpocząć go od opisu dworku szlacheckiego. Z kolei Józef Grabowski, właściciel wsi utrzymywał później, że to w jego miejscowości A. Mickiewicz powziął postanowienie napisania Pana Tadeusza. Dokładne fakty na ten temat jednak nie są znane.
Badacze przypuszczają, że poeta napisał wówczas około sto kilkadziesiąt wersów opisujących Soplicowo (w ostatecznym kształcie fragment ten ma się kończyć na 174 wersie I księgi). Poeta jednak – po napisaniu tego fragmentu – nie rozwijał tekstu przez kilkanaście następnych miesięcy.
Na początku grudnia 1832 roku Mickiewicz rozpoczął intensywne prace nad swym poematem. Tekst utworu powstawał bardzo szybko – 12 stycznia 1833 roku Mickiewicz donosił w listach, że napisał już „dwie wielkie pieśni”. Następnie przerwał prace aż do 6 maja, kiedy narodziła się pieśń trzecia. Pod koniec tego samego miesiąca ukończył już część czwartą.
W listopadzie roku 1833 poeta informował w jednym z listów, że dokończył pieśń piątą, a od tamtego momentu prace nad epopeją trwały już bez dłuższych przerw: Mickiewicz napisał wówczas w ciągu trzech miesięcy siedem kolejnych ksiąg. Zakończenie twórczej pracy ogłosił 13 lutego 1834 roku.
„Pan Tadeusz” doczekał się kilkanaście lat temu znakomitej ekranizacji, którą zrealizował zmarły dwa lata temu Andrzej Wajda, wybitny reżyser filmowy.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *