14-11-2019 » Powiat i region

14 listopada przypada ogólnopolski Dzień Seniora

Dziś obchodzimy w Polsce Dzień Seniora, który na arenie międzynarodowej przypada na dzień 1 października. Tego dnia dla osób starszych organizowane były w wielu miejscach m.in. występy artystyczne, wykłady prowadzone przez specjalistów oraz darmowe badania.

Bardzo wielu seniorów skupia się w PZERiI czy nie tak dawno powstałych Uniwersytetach Trzeciego Wieku, gdzie działają naprawdę bardzo prężnie.

Wielu z nich podkreśla, że jesień życia wcale nie musi być szara i smutna, dlatego wychodząc naprzeciw, organizują się, integrują i mocno działają w wielu środowiskach kraju. Tak też jest w naszym powiecie.

Z danych GUS wynika, iż w końcu 2014 r. liczba ludności Polski wynosiła 38,5 mln, w tym ponad 8,5 mln stanowiły  osoby w wieku 60 lat i więcej (ponad 22%). W latach 1989 – 2014 liczba osób w starszym wieku wzrosła o ponad 2,9 mln, w tym największy wzrost; o 1 mln, odnotowano dla grupy 60 – 64 – latków.

Polska nadal jest postrzegana w Europie jako kraj demograficznie młody, jednak od początku lat 90 – tych minionego  wieku, przeciętny mieszkaniec Polski postarzał się o ponad 7 lat.

W 2014 r. mediana wieku dla całej ludności Polski wyniosła 39 lat; kobiety są starsze – ich wiek środkowy to ponad 41 lat, dla mężczyzn – prawie 38 lat.

I jeszcze jedno. W Polsce szybko rośnie liczba najstarszych osób, tych powyżej 80. roku życia. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 r. ich liczba wzrośnie z obecnych niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln osób. Od lat 50 – tych lat ub. wieku populacja osób w sędziwym wieku wzrosła w Polsce aż ośmiokrotnie.

Według niego obecnie w Polsce mieszka prawie 1,5 mln osób powyżej 80. roku życia, a zgodnie z ubiegłoroczną prognozą GUS w 2030 roku będzie ich już ok. 2,2 mln. W tej grupie wieku jest zdecydowana przewaga kobiet. W 2013 r. na każde 1.000 mężczyzn przypadało blisko 2.300 kobiet, a dysproporcja ta zwiększa się z wiekiem.

Do regionów o najwyższym odsetku najstarszych Polaków należą województwa: łódzkie, świętokrzyskie i podlaskie.

Miwa

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *