Za nami festiwal „Wiosna Muz”!

W ostatnich dniach w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów odbył się festiwal „Wiosna Muz”. To niezwykłe wydarzenie, w ramach którego uczestnicy mieli okazję przenieść się w świat muzyki, teatru, i fotografii, po raz kolejny przyciągnęło miłośników kultury z woj. zachodniopomorskiego i nie tylko!

Wiosna Muz” to nowa odsłona wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, znanego wcześniej pod nazwą Wiosna Monodramu – początkowo odbywającego się w Wolinie, a od 2016 roku w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów w Wolińskim Parku Narodowym. Jego ideą jest zebranie na jednej scenie różnych stylów ekspresji artystycznej i najlepszych spektakli, których na co dzień trudno szukać w jednym miejscu. To także miejsce twórczych spotkań artystów tworzących na terenie Pomorza Zachodniego.

Tegoroczna edycja festiwalu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców z powiatu kamieńskiego, jak i całego Pomorza Zachodniego. Wśród publiczności pojawili się również goście z całej Polski. Duża frekwencja i pozytywne opinie, jakie do nas docierają nt. wartości artystycznej tego przedsięwzięcia, utwierdzają nas w przekonaniu, że przyjęta przez nas formuła, jest niezwykle potrzebna – nie tylko wśród społeczności wiejskich, gdzie występuje utrudniony dostęp do tego rodzaju inicjatyw kulturalnych. Dziękujemy za pozytywne przyjęcie tegorocznej „Wiosny Muz” i już dzisiaj zapraszamy do udziału w kolejnej edycji, z którą powrócimy w 2020 roku mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje to wydarzenie.

Tegoroczna edycja festiwalu „Wiosna Muz” odbyła się w dniach 9 – 10 maja

Pierwszy dzień festiwalu zdominowały sztuki wizualne. Podczas uroczystego otwarcia widzowie mieli okazję zobaczyć „Teatr Obrazu”. Podczas tego wyjątkowego performance artyści zabrali uczestników wydarzenia w podróż do świata performance, muzyki i sztuki. Głównym motywem przewodnim przedstawienia, łączącego malarstwo z performance oraz muzyką, było PRAGNIENIE.

W galerii Centrum została natomiast otwarta wystawa fotografii Karoliny Nowaczyk – studentki fotografii na Akademii Sztuki w Szczecinie, która pracuje z aktorami w przestrzeni teatru, ale także w studio. Artystka w swoich pracach portretuje aktorów na scenie, jak i poza nią. Wystawę będzie można oglądać do końca grudnia br.

Drugi dzień festiwalu to występ „JAZZ-BAND MŁYNARSKI – MASECKI”. Zespół grający przedwojenny polski jazz został powołany do życia przez pianistę Marcina Maseckiego oraz Jana Emila Młynarskiego. Muzycy w swojej twórczości odwołują się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia.

Podczas 60-minutowego występu na scenie CWM Grodno zespół zaprezentował materiał z płyty „Noc w wielkim mieście”. Znalazły się na niej utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabrakło również wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie.

Każdego dnia do CWM Grodno z Wolina oraz Międzyzdrojów kursował bezpłatny festiwalowy autobus. Widzowie bezpośrednio przed oraz po zakończeniu artystycznych prezentacji mogli podziwiać jedną z najpiękniejszych plaż polskiego wybrzeża oraz zwiedzić Centrum.

***

Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej. 

***

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od blisko 30 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

Justyna Klepacz                                                                                                                                                                                                                                                          Biuro Prasowe Fundacji EFRWP

Anna Balazs                                                                                                                                                                                                                                                                 Kierownik CWM Grodno

Kamila Sędzicka                                                                                                                                                                                                                                                   Koordynator projektów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *