Wernisaż prac Krystyny Marzec w międzyzdrojskiej bibliotece                                       

6 października 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się wernisaż rzeźb, obrazów, portretów autorstwa Krystyny Marzec.

Krystyna Marzec pochodzi ze Świnoujścia, od ponad 30 lat jest mieszkanką gminy Międzyzdroje, sołectwa Wapnica. Jak tylko sięga pamięcią od zawsze interesowała się plastyką, rzeźbą. Jej przygodę ze sztuką zapoczątkowało rękodzieło: robótki na drutach, hafty richelieu, tworzenie biżuterii. Potem każdą wolną chwilę poświęcała technice decoupage. Aż do momentu, gdy zetknęła się tworzeniem rzeźb metodą utwardzania tkanin. Powstała piękna seria ekspresyjnych rzeźb i obrazów prezentujących kobiety w ruchu. Są tancerki, baletnice, zwiewne dziewczęta, damy z parasolkami, anielice, topielice… Nie ma dwóch takich samych prac, każda ma swoją historię.

Podczas pandemii zaczęła tworzyć portrety przyjaciół, rodziny, mieszkańców Międzyzdrojów… Powstało ponad 500 prac malowanych ołówkiem oraz węglem. Część portretów możemy podziwiać na wystawie w międzyzdrojskiej bibliotece jeszcze przez miesiąc. Później trafią do właścicieli, którzy za dobrowolny datek nabyli swoje portrety. Cały dochód artystka przeznaczyła na cele statutowe Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina”.

Krystyna Marzec jest samoukiem, nigdy nie uczestniczyła w żadnych kursach czy warsztatach. Technikę utwardzania tkanin zgłębiła sama metodą prób i błędów. Rzeźbiarstwo daje jej dużą satysfakcję, wymaga samozaparcia, inwencji twórczej, ale także siły fizycznej. Tworzy niekomercyjnie, wspiera wiele akcji charytatywnych, działa w KGW „Wiklina” w Wapnicy. Nasza artystka przygotowuje również elementy scenografii, tworzy stroje, rekwizyty do wydarzeń kulturalnych np. międzyzdrojskich Neptunaliów.

A wszystko powstaje w magicznym królestwie, czyli w piwnicy. Tam stworzyła swój artystyczny azyl. Każda chwila spędzona w pracowni, daje naszej artystce radość i ukojenie. Przebywając tam niejednokrotnie traciła rachubę czasu, potrafi w nocy wymykać się do piwnicy, by coś domalować, podszlifować.

Podczas wernisażu Krystyna Marzec dała się poznać jako kobieta „wulkan”, artystka wielu talentów, ale przede wszystkim społeczniczka, wolontariuszka, osoba o wielkim sercu. Prace Krystyny znalazły się w wydanych przez Gminę Międzyzdroje w 2018 roku „Międzyzdrojskich inspiracjach”. Wiemy, że prace artystki znajdą się w nowej edycji albumu, który Gmina Międzyzdroje wyda w 2023 roku.

Moderatorem spotkania z artystką była Andżelika Gałecka. Wernisaż Krystyny Marzec zorganizowała Biblioteka w Międzyzdrojach, KGW „Wiklina” w Wapnicy, Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”. Dziękujemy za pomoc Paniom: Bogumile Popko i Beacie Klawie oraz Dyrektorowi i pracownikom MDK w Międzyzdrojach. Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki do podziwiania prac Krystyny Marzec do połowy listopada 2022 w godzinach otwarcia biblioteki. Kto nie zdążył nabyć swojego portretu ma jeszcze okazję wrzucając dobrowolny datek do puszki kwestarskiej lub wpłacając na konto Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina” 96 9383 0007 0011 1269 2000 0010 z dopiskiem: na cele statutowe.

 

To top