Wernisaż prac Anny Wińskiej oraz dyskusja dotycząca dziedzictwa kulturowego Gminy Międzyzdroje

8 listopada 2019 roku w Międzynarodowym Domu Kultury odbyło się wydarzenie upowszechniające lokalne dziedzictwo kulturowe Gminy Międzyzdroje. Spotkanie rozpoczął wernisaż prac Anny Wińskiej (1906-1974) – malarki z Lubina, który stał się przyczynkiem do dyskusji dotyczącej historii i dziedzictwa naszej Gminy.

Powojenna historia Gminy najlepiej wyraża się w losach wielu rodzin mieszkających na jej terenach. Opowieści części najstarszych mieszkańców regionu przepełnione są opisami procesów i wydarzeń, które po drugiej wojnie światowej kształtowały nową, powojenną rzeczywistość Pomorza Zachodniego. Wiele z nich nie jest powszechnie znana. Funkcjonują one przede wszystkim w domowych zaciszach, stanowiąc pamiątkę dawnych lat. Niejednokrotnie, z czasem, odchodzą w zapomnienie, zacierając tym samym niezwykłe ślady dziedzictwa kulturowego.

Niewątpliwie historia pani Anny Wińskiej, artystki z Lubina, jest dowodem na to, że w domach wielu mieszkańców naszej Gminy skrywają się nieodkryte skarby, stanowiące nieopisane dziedzictwo – zarówno materialne, jak i niematerialne – naszego regionu. Dzięki uprzejmości córki malarki, pani Wenaty Piechotowej możliwe było zorganizowanie wystawy prac artystki.

Anna Wińska była aktorką Teatru Wileńskiego Lutnia, wkrótce po drugiej wojnie światowej wraz z mężem i córką zamieszkała w Lubinie. Rodzina z artystycznych kręgów Wilna i Grodna musiała odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości. W trudnych powojennych czasach, na odległej wyspie, dopiero zasiedlanej przez Polaków, to właśnie sztuka stała się dla nich ostoją, dającą poczucie bezpieczeństwa i sensu życia. Małżeństwo stworzyło teatrzyk objazdowy, który odwiedzał okoliczne wsie i miasteczka. „To był żaden pieniądz, ale przynajmniej trochę śmiechu, trochę zabawy no i ludzie się spotykali” – wspomina pani Wenata. Anna Wińska rozwijała swe malarskie pasje  współpracując między innymi ze słynnym międzyzdrojskim malarzem, hrabią Erykiem von Zedtwitzem. Wśród jej zachowanych prac znajdziemy pejzaże, motywy biblijne, portrety, a także szkice nawiązujące do działalności artystycznej i natury człowieka.

Tocząca się po zakończeniu wernisażu dyskusja pokazała jak istotne są wątki historyczne dla mieszkańców Gminy. Przedstawiciele władz miasta, członkowie organizacji pozarządowych i instytucji kultury, osoby związane z branżą turystyczną, a także reprezentanci lokalnej społeczności z dużym zaangażowaniem dyskutowali kwestie dotyczące regionalnego dziedzictwa kulturowego. Spotkanie miało konstruktywną i pozytywną atmosferę. Wyraźnie dało się wyczuć, że w naszej społeczności pojawiło się duże zainteresowanie własną historią, oraz chęć jej promowania.

Wystawa będzie dostępna w MDK do 30 listopada 2019 roku. Wnioski ze spotkania zostaną wkrótce przedstawione w raporcie przygotowanym przez Fundację. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych. Projekt finansowany ze środków Gminy Międzyzdroje.

Piotr Oleksy, Mateusz Sikora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *