Otwarcie wystawy Rekonstrukcji Słowiańskich Kabłączków Skroniowych w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach

8 czerwca 2016  w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach  została otwarta wystawa Rekonstrukcji Słowiańskich Kabłączków Skroniowych przygotowana przez członkinie Stowarzyszenia Archeozdroje. Biżuteria wykonana została ręcznie z drutu o różnych przekrojach przy pomocy najprostszych narzędzi – mogła je samodzielnie wykonać kobieta bez pomocy rzemieślnika.

 Przypuszczalne sposoby noszenia tych ozdób pokazane są na czółkach z lnu, kory brzozowej i kolorowych krajkach utkanych z wełny. Narodowe ozdoby głowy Słowianek Wschodnich i Zachodnich od Uralu po Łabę, Polskę, Słowację, Czechy, Bośnię, Węgry, Niemcy i Rosję – ukazują różnorodność kształtów, łączą je wspólne cechy; są wykonane z metalu, służą do ozdoby głowy i mają kabłąk – służący do zamocowania na tkaninie, pasku skóry, we włosach czy dzianinie.

Znaleziska archeologiczne kabłączków pokrywają się z terenami zamieszkiwanymi przez Słowian – to potwierdzają slawiści i archeolodzy.

Na wernisażu nie mogło zabraknąć poczęstunku: chleb pieczony na zakwasie, smalec domowy z cebulką i mięsem, ogórki w miodzie i czosnku oraz wybór owocowych herbat. Gościom przybyłym na to spotkanie bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas, dziękujemy również za budujące rozmowy i zaproszenie na południe Polski.

Wystawa będzie prezentowana do dnia 24 czerwca 2016.

Powtórzenie wystawy z rozszerzeniem o następne rekonstrukcje zaplanowane jest na wrzesień 2016r

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *