Oto efekty pracy młodych fotografów z pow. kamieńskiego

Dobiegł końca ostatni cykl warsztatów fotograficznych inspirowanych poszczególnymi porami roku, w których rolę główną odegrała przyroda Wolińskiego Parku Narodowego oraz okolice CWM Grodno. Prace najmłodszych mieszkańców powiatu kamieńskiego doczekały się także własnej wystawy. Warsztaty zrealizowała Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

W warsztatach fotograficznych, które odbywały się cyklicznie, zgodnie z porami roku: wiosna, lato, jesień i zima, wzięła udział 25-osobowa grupa młodzieży z powiatu kamieńskiego, w wieku od 10 do 14 roku życia. Celem zajęć, łączących naukę przyrody z umiejętnościami obserwowania otaczającego środowiska, było uwiecznienie najbardziej atrakcyjnych okolic CWM Grodno i Wolińskiego Parku Narodowego, a także występujących tu gatunków ptaków czy zwierząt.

Ostatnie warsztaty odbyły się w lutym. Uczestnicy zajęć pracowali, m.in. z tzw. „długimi czasami”, ,,malowaniem światłem’’ oraz uczyli się, jak tworzyć proste animacje: z wykorzystaniem scenografii, postaci z plasteliny oraz wprowadzaniem elementów w ruch. Każdy z młodych fotografów wykonał krótką animację na podstawie własnego scenariusza. Ostatnim zadaniem było przygotowanie wystawy, w ramach której uczestnicy mieli szansę zaprezentować swój artystyczny dorobek z minionych miesięcy.

– Uczestnicy warsztatów zachwycili nas swoim pomysłami na niezwykłe sesje zdjęciowe, kreatywnością oraz tym, że czerpali z zajęć na każdym z realizowanych etapów. Obok poznania tajników pracy fotografa oraz zdobycia nowych umiejętności, wykazali się także ciekawością i otwartością na otaczającą ich przyrodę. Połączenie ich pasji do fotografowania z obserwacją lokalnej fauny i flory pozwoliło im poszerzyć swoje zainteresowania oraz lepiej poznać otaczające ich środowisko naturalne – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Warsztaty fotograficzne w CWM Grodno to cykl zajęć prowadzonych przez znanych i cenionych fotografów. Podczas pierwszych zajęć uczestnicy poznali praktyczne zagadnienia dotyczące technik fotografii przyrody, samodzielnie zbudowali aparat oraz pracowali ze światłem podczas zajęć terenowych. Latem, podczas wizyty w Rezerwacie Społecznym Społecznego Karsiborska Kępa i podróży katamaranem, poznali m.in. elementy fotografii plenerowej oraz bogactwo przyrodnicze wysp Delty Wstecznej Świny. Zajęcia jesienne rozpoczęli od zgłębienia budowy aparatu, strategii stosowanych przez sławnych fotografów oraz samodzielnie eksperymentowali z różnymi ustawieniami aparatu podczas sesji plenerowej i wykonywania prostych portretów.

***

Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej.

***

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 28 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

 

Justyna Iżycka

Anna Balazs

Ewa Grzybowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *