Obchody 50-lecia Oddziału PTTK w Międzyzdrojach i 45 – lecia Klubu Przewodników PTTK „Na Wyspach”               

2022 to rok, w którym mija 50 lat od założenia Oddziału PTTK w Międzyzdrojach. Swoje święto obchodzi również działający od 45 lat, w ramach tegoż Oddziału, Klub Przewodników PTTK „Na Wyspach” w Międzyzdrojach.

7 października 2022 odbyła się Uroczysta Akademia z okazji obchodów 50-lecia Oddziału PTTK w Międzyzdrojach oraz 45-lecia Klubu Przewodników PTTK „Na Wyspach”. Uroczystość odbyła się w Sali Teatralnej Międzynarodowego Domu Kultury i zgromadziła niemal 150 przedstawicieli z 25 Oddziałów PTTK z całej Polski, w tym tak odległych jak Rzeszów, Przemyśl czy Lublin oraz wielu znamienitych gości reprezentujących władze ogólnopolskie i regionalne PTTK, władze Wojewódzkie, samorządowe a w tym: Dyrektor Wydziału Współpracy Terytorialnej i Turystyki Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego – Damian Greś, Wiceprezes Zarządu Głównego PTTK – Marian Jurak, Przewodniczący Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK – Adam Jakubowski, przedstawicielka Rady Oddziałów PTTK Województwa Zachodniopomorskiego – Beata Sałamaj, Sekretarz Rady Oddziałów PTTK Województwa Zachodniopomorskiego – Przemysław Jaskuła, Burmistrz Miasta i Gminy Międzyzdroje – Mateusz Bobek, Przewodniczący Rady Miasta Międzyzdroje – Jan Węglorz, Wiceprezydent Świnoujścia – Barbara Michalska, Sekretarz Miasta i Gminy Wolin – Ewa Deląg,  Kierownik Referatu Promocji i Obsługi Klienta w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach – Jadwiga Bober. Gośćmi uroczystości byli także przedstawiciele współpracujących z naszym Oddziałem instytucji edukacji, kultury i atrakcji turystycznych, m.in.: Rektor Nadmorskiego Uniwersytetu III Wieku – Jerzy Neukampf, Kierownik Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach – Krzysztof Szlaski, Dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego – Wioletta Nawrocka, Z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Międzyzdroje – Marcin Stosik, Dyrektorzy Szkół Podstawowych z Międzyzdrojów i Wapnicy – Izabela Suchłabowicz oraz Iwona Sołtysiak,  Dyrektor Biblioteki w Międzyzdrojach – Andżelika Gałecka, Dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża – Piotr Piwowarczyk, przedstawiciele: Grodziska w Lubinie – Leszek Kowalski, Bałtyckiego Parku Miniatur – Rafał Rywczyński i Marlena Rulewicz, Muzeum – Bunkier Broni V3 – Piotr Nogala  Licznie przybyli także członkowie naszego Oddziału, na który składa się Koło Miejskie w Międzyzdrojach, Koło „Baszta Kaszana” w Trzebiatowie, Klub Przewodników PTTK „Na Wyspach” w Międzyzdrojach oraz 2 Koła Szkolne SKKT z Kamienia Pomorskiego i Trzebiatowa a cały Oddział liczy przeszło 250 członków.

W czasie Akademii zaprezentowany został film promujący nasz Oddział, jego działalność statutową i gospodarczą jak również gminę Międzyzdroje, jej walory oraz atrakcje. Następnie przedstawiono krótki rys historyczny zarówno samego Oddziału, jak i Klubu Przewodników. Na ręce prezesa Oddziału Jerzego Czerskiego, wiceprezesa Adama Jakubowskiego oraz prezes Klubu Barbary Kwiatkowskiej wręczone zostały listy gratulacyjne, dyplomy oraz upominki okolicznościowe od zaproszonych gości oraz przedstawicieli oddziałów.

Podczas uroczystości wręczone także zostały liczne dyplomy, wyróżnienia i odznaczenia dla członków międzyzdrojskiego Oddziału oraz gości, których Zarząd Oddziału postanowił wyróżnić za długoletnią współpracę i pomoc.

Na zakończenie Akademii odbył się występ zespołu muzycznego „Bryza” z Międzyzdrojów, którego członkami są m.in. przedstawiciele Koła Miejskiego naszego Oddziału PTTK. Po występie na wszystkich przybyłych czekała niespodzianka: ogromny, przepyszny tort z lokalnej cukierni Melba.

Tak się rozpoczęły uroczyste obchody. W ramach tego wydarzenia odbyły się równie pełne wrażeń i atrakcji wycieczki. Były to objazdy po Wyspach Wolin i Uznam ze zwiedzaniem Bałtyckiego Parku Miniatur w Międzyzdrojach, Latarni Morskiej i Fortu Gerharda w Świnoujściu, Uznamskiej Ścieżki w Koronach Drzew w Heringsdorfie, Jeziorka Turkusowego w Wapnicy oraz Grodziska w Lubinie. Pozostałe wycieczki skupiły się wokół samych Międzyzdrojów: Muzeum Przyrodnicze WPN, Kawcza Góra, Molo, Aleja Gwiazd, Gabinet Figur Woskowych, Ścieżka w  Koronach Drzew oraz Oceanarium.

Wydarzenie dofinansowane zostało przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Gminę Międzyzdroje.

Współorganizatorzy i sponsorzy: Oceanarium, Gabinet Figur Woskowych, Woliński Park Narodowy, Fort Gerharda i Latarnia Morska, Grodzisko w Lubinie, Uznamska Ścieżka w Koronach Drzew.

Jerzy Czerski

Prezes Oddziału PTTK w Międzyzdrojach

To top